Журналистика или възхвала на престъпленията? Интервюто с Ел Чапо разпали спорове в Мексико
Интервюто с трафикант на дрога в една страна, където журналистите, убити от наркокартели, се броят с десетки, съвсем логично породи коментари, дори известни притеснения.
Поместеният от сп. "Ролинг стоун" разговор на актьора Шон Пен с издирвания тогава от властите наркобарон широко се обсъжда в Мексико - едни виждат в него апология на престъпността, други пък някаква шоу журналистика.
В доста дългия си текст носителят на Оскар представя наркотрафиканта "като човек, обречен от обстоятелствата да избере този житейски път, несклонен към насилие и търсещ само начин да се защити; човек, който би бил почти симпатичен, ако ги нямаше десетте хиляди убийства, приписвани на неговия картел", коментира журналистът Леон Краусе във всекидневника "Насионал".
Шон Пен не съжалява за тайното интервю с наркобарона беглец от затвора
Хоакин Гусман приел да разговаря с Шон Пен и с актрисата Кейт дел Кастильо, уредила тази продължителна среща, но трафикантът поставил условие да изчете текста, преди да бъде разпространен.
Мисълта, че Ел Чапо е поканил актьорите на трапеза и ги е черпил с текила, впрочем е непоносима за някои в тази страна, където картелите обичайно тероризират или ликвидират всеки, доближил се до тях твърде много.
Да се описва срещата им "като интервю е страхотна обида към журналистите, платили с живота си възможността да кажат истината", възмущава се в Туитър Алфредо Корчадо, бивш американски журналист в Мексико, принуден да замине в изгнание след заплахи от картела "Лос Сетас".
Мексиканските власти искат да разпитат Шон Пен за интервюто с Ел Чапо
Но според други критиките срещу актьора са продиктувани само от завист, че друг е грабнал възможността.
"Никога не съм бил фен на журналистиката ала Шон Пен, но и аз, и всеки друг журналист бихме направили поне същите компромиси, само и само да получим интервю с Ел Чапо. Който твърди обратното, лъже", заявява Дани Голд, журналист от сп. "Вайс".
През 2010 г. журналистът Хулио Шерер, основател на сп. "Просесо", направи също тъй оспорвано интервю с Исмаел Самбада по прякор Ел Майо, доверен човек на Ел Чапо, поел според някои ръководството на картела Синалоа след ареста на Гусман в петък.
"Предложи ли ми интервю сатаната, заминавам и в ада", оправдаваше се мексиканският журналист.
Данните на "Репортери без граници" за 89 убити и 17 изчезнали журналисти от 2000 г. насам показват, че журналистиката е твърде рискова дейност в Мексико.
Разстреляха журналист и наркобос в мексикански бар
През 2010 г., след поредното убийство в редакцията, ръководството на в. "Диарио де Сиудад Хуарес" от Северно Мексико се обърна пряко към наркотрафикантите и поиска примирие. "Какво очаквате от нас? (. . .) Кажете ни какво да публикуваме и какво - не, за да знаем какво да чакаме", писаха редакторите на първата страница на изданието, добавяйки: "Фактически вие сте градските власти тук".
В Мексико убиха журналист и семейството му
Нежелаещи по принцип да излизат на светло, наркотрафикантите обаче се случва да търсят публичност.
През 2013 г. Сервандо Гомес по прякор Ла Тута, главатар на картела "Лос кабалерос темплариос" от северния щат Мичоакан, стана медийна звезда заради видеозаписите, които качи в YouTube, и дългите интервюта за международни телевизии като "МундоФокс" и "Ченъл фор".
Показаха кадри от акцията по залавянето на наркобарон №1 в Мексико (ВИДЕО)
Медийната активност на Ел Чапо - с посредничеството на Шон Пен и Дел Кастильо, особено силно дразни мексиканските репортери в регионите с най-жестоко насилие. Например Хавиер Гарса Рамос, бивш главен редактор на всекидневника "Сигло де Тореон" от северния щат Коауила, заплашван в миналото от наркотрафиканти.
"Има нотка на фалшив героизъм в разказа на Пен. Ако искаше наистина да види колко е опасно да отразяваш картелите, той би могъл да се хване на работа в някой вестник от (щат) Синалоа или Дуранго и да отразява разни престъпления ден след ден, както правят десетки смели репортери и редактори", пише журналистът във в. "Паис".
Източник: БТА