Докладът на СПИН – експертите Люк Монтатие и Виторио Колици, според който епидемията в болницата в Бенгази е резултат от вътреболнична инфекция, е изготвен на основата на данни, предоставени им от персонала на болницата в града. Това каза в специално интервю за предаването Дарик кафе проф. Монтание, потърсен за коментар на заплахата със съд от страна на Асоциацията на родителите на заразените със СПИН деца, ако професорите не изтеглят заключенията от доклада си.
Ако имат нещо против тези данни, нека дадат на съд персонала на болницата- коментира пред Дарик проф. Монтание. С него разговаря Цветана Минкова.
Как бихте отговорили на твърденията на роднините на заразените със СПИН деца, които заплашват със съд вас и проф. Колици, ако не изтеглите заключенията от доклада си, че епидемията в Бенгази е резултат от вътреболнична инфекция?
Само искам да отбележа, че изготвения от нас доклад, е на основата на данни, предоставени ни от персонала на болницата в Бенгази. Не сме си измислили информацията – разполагаме с нея от документацията на болницата. За нещастие тези данни не са били въведени в компютър, затова беше много трудно да ги разгледаме. Доколкото обаче имахме достъп до по – ранни данни, базирахме доклада си върху тях. Затова не следва да изтегляме заключенията в доклада си. Ако имат нещо против тези данни, нека дадат на съд персонала на болницата.
Имате ли някакви съмнения относно достоверността на данните в доклада ви?
Данните не бяха пълни, защото беше трудно да има достъп до тях и те не бяха компютъризирани. С проф. Колици изгубихме доста време, за да съберем данните. И не смятам да правя повече коментари. Това е.
Появиха се прогнози, че делото в Либия ще приключи до Нова година, подкрепяте ли ги?
Не знам вече. Смятам, че асоциацията на родителите на заразените със СПИН деца е била подведена, и те оказват огромен натиск върху процеса, за да се дадат определени присъди за българските медицински сестри, и палестинския лекар. Това обаче не е честно, защото нашият доклад показва много ясно, че вероятно инфекцията е станала случайно, а не съзнателно, чрез тези нещастни деца. Въпросът не е да бъдат обявени за виновни хора, които са невинни , и това предполага сестрите да бъдат освободени, защото просто не разполагат с доказателства за вината им. Надявам се съдиите да осъзнаят това. Не съм сигурен обаче , че това ще се случи.
Твърди се, че всъщност роднините на заразените деца протестират срещу това, че в международния фонд за подпомагане на децата според тях не постъпват достатъчно средства. Смятате ли, че това е път към решаването на проблема?
Разбира се, е много важно за децата, които са живи, да получават подходящите медицински грижи срещу СПИН. Както разбрах наскоро обаче, това не се случва. Част от децата са изпратени в болници в западни болници – в Италия, може би Франция, за да бъдат третирани по – добре. Също така е напълно ясно, че в болницата в Бенгази е необходимо по - добро обучение и по – добра техника за лекарите . Ако всичко опира до липсата на пари, мисля че пари ще се намерят. Има достатъчно много европейски държави, които биха отпуснали повече средства в името на това заразените деца да бъдат лекувани правилно. Европейската общност вече предприе инициатива по този въпрос.
Очаква се защитата на българите да призове още свидетели. Как според вас ще се отрази това на процеса?
Съществуват технически аспекти, някои от които не са ясни за повечето либийски лекари, защото те не са запознати в детайли с характеристиките на СПИН и технологиите за лекуването му. Например когато казваме в доклада си, че оригиналния вирус е рекомбинантен, те решават, че имаме предвид създаден от човешка ръка. Което е напълно невярно и глупаво. Такъв е и случаят с този вирус, който идва от Африка-от дете, вероятно от Западна Африка.