Резултатите от неделните избори в Гърция изглеждат още по-непредвидими, след като основните лидери в страната отхвърлиха възможността да работят заедно и изглежда не можаха да убедят колебаещите се гласоподаватели по време на последния телевизионен дебат между тях, пише агенция Ройтерс.
Дебатът продължи три часа, през които често имаше оживена размяна на коментари, които са оставили лидера на СИРИЗА Алексис Ципрас и неговият консервативен опонент Вангелис Меймаракис отново на равни позиции, заявиха коментатори и други политици.
Предсрочни избори в Гърция на 20 септември
„Това беше дуел на политическата незначителност”, каза Ставрос Теодоракис, председател на центристката партия „Потами”. Проучванията й дават между 5% и 6% като тя е потенциален коалиционен партньор както на СИРИЗА, така и на „Нова демокрация”.
„Имаше много мъжкарски приказки и агресия - въплъщение на конструктивните неопределености. Не смятам, че който и да е от двамата спечели. Смятам, че и двамата загубиха”, каза още Теодоракис.
Възможността за широка коалиция между двете партии, една от досегашните опции, избледня след като Меймаракис каза, че СИРИЗА е добре дошла да се присъедини към групата на „Нова демокрация”, но отхвърли възможността за споделяне на властта с Ципрас. Той от своя страна и преди това също е отхвърлял обединение с „Нова демокрация”.
„Като се има предвид какво казаха двамата политически лидери, широка коалиция изглежда много трудна”, каза Томас Геракис, водещ политически анализатор за социологическата агенция „Марк“. Според него шансовете на „Потами” и социалистите от ПАСОК, за които също се предвиждат около 5%, за влизане в правителството са се увеличили.
Прогнозират още по-фрагментиран парламент след изборите в Гърция
Независимият политически анализатор Теодоре Колумбис също заяви, че дебатът не е произвел ясен победител.
Избран благодарение своята платформа срещу финансовите ограничения, Ципрас предизвика предстоящите избори, след като подаде оставка през август заради отцепничество на депутати от своята собствена партия. До там се стигна, след като голяма част от народните представители бяха против приемането на реформи в полза на трети спасителен план за страната.
Според данните на последното проучване преди дебата и двете основни партии получават по 31,6% - по-малко от процентите (36,3%), с които СИРИЗА беше избрана на вота през януари.
Очаква се първото проучване на настроеният на гласоподавателите след дебата да бъде публикувано най-рано в четвъртък.
Източник: БГНЕС