Кандидатът на БСП за държавен глава Ивайло Калфин застъпи тезата, че държавата трябва да разработи политики в различните сфери за усвояване на средствата по европейските фондове. По думите му в момента на тях се гледа като заместващо финансиране, а всъщност трябва да допълва финансирането на проектите. Иначе се допуска грешка, която изкривява икономиката, коментира още Калфин по време на среща с представители на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България.
По време на срещата с представители на КРИБ Ивайло Калфин коментира, че има две ценности - свободата и достойнството, който едно демократично общество, трябва да пази. По думите на кандидата на БСП за президент ситуацията в страната е предпоставка за свиване на вътрешния пазар, изчезване на малки и средни предприятия, както и създаване на силни социални напрежения.
„Няма как да се развива нормална бизнес среда при положение, че възникват тези силни социални напрежения, които аз виждам в страната, не само в статистиката. Не е трудно човек, ако се разходи, да види реалната ситуация. Огромното обедняване и ниските доходи, комбинирани с лошата образователна система, която произвежда не особено добър образователен продукт, комбинирано с лесните отговори, които се внушават, от някои политически играчи за лесни решения, ксенофобия, противопоставяне, разделяне, създава социална криза, която трудно би могла да бъде регулирана. Ако икономическата криза има някакви правила как да се регулира, има и практика в европейските страни, социалната криза ме е страх, че има рискове да излезе извън контрола на държавата", каза Калфин.
Той коментира още, че има няколко фактора, които влияят на работните места в страната. На първо място той открои доброто образование. Калфин припомни, че университетите се финансират на брой студенти и техният единствен интерес е да наберат колкото могат повече студенти общо взето като на много места се свалят критериите и за тяхното записване, и за получаването на дипломата. „Това, което мисля, че е по-добра система и работи в много европейски страни, е да се финансират резултатите, да се финансират учебните заведения, които произвеждат резултат. Няма нужда да измисляме топлата вода, има примерно три критерия, които могат да се използват: първият е колко бързо си намират работа по специалността завършилите университети, втората тема е свързана с научния продукт и научните публикации, въобще научната дейност на един университет, и третият критерий би трябвало да е свързан с връзката между университета и бизнеса", смята Калфин.
Освен доброто образование, кандидатът на БСП за държавен глава посочи и икономиката като сфера, в която държавата трябва да вложи повече усилия. Според Калфин трябва да се стимулира инвестиционната среда. „Мисля, че има достатъчно аргументи, че отливът на инвестиции не се дължи на икономическата криза само. Не знам дали сте видели преди няколко седмици излезе едно предложение, така наречена стратегия на Българската агенция за инвестиции, който документ, като го прочете правителството, или трябва да закрие агенцията, или да смени изцяло своята политика. В този доклад се казва, че България гони чуждите инвеститори, че за миналата година са дошли 12, от които десет са се отказали, че сме загубили значителни инвестиции, които са отишли в съседни страни. Кризата е силна и в Румъния, и в Сърбия, но е факт, че инвестиции, които биха могли да отидат в България, отиват там. И накрая тази въпросна Българска агенция за инвестиции уведомява тържествено, че на нея й трябва някакъв бюджет около 100 млн. и щат около 2000 души, за да могат те успешно да промотират инвестициите в България. По-абсурден документ аз не съм виждал отдавна", коментира кандидатът за държавен глава.
Пред представителите на КРИБ Калфин коментира още, че на средствата от еврофондовете се гледа като на заместващо финансиране, а всъщност те трябва да допълват финансирането по различните проекти. По тази причина трябва да се разработят политики в различните сфери, смята още кандидатът на БСП за президент.
Според него трябва да се променят и правилата, по които се дават ордени. По думите му те са станали доста евтини в България. Калфин подчерта, че ордените се дават от президента по предложение на Министерския съвет.
Калфин застъпи и тезата, че представители на държавния глава трябва да имат възможност да участват в изготвянето на законопроекти, както и да участват в различни институции и даде за пример Икономическия и социален съвет.