Трябва да има референдум за шистовия газ, смята Калфин
Трябва да има референдум за шистовия газ, смята Калфин / снимка: Sofia Photo Agency, архив
Трябва да има референдум за шистовия газ, смята Калфин
45852
Трябва да има референдум за шистовия газ, смята Калфин
  • Трябва да има референдум за шистовия газ, смята Калфин

Десетки екоактивисти, скейтъри и представители на граждански сдружения срещу шистовия газ посрещнаха кандидата за президент Ивайло Калфин във Варна, който, както е известно, е един от противниците на добива на шистовия газ в България. В Морската градина те бяха организирали екопротест под надслов: „Правете рампи, а не сонди".

Кандидатът за държавен глава бе придружен от френската евродепутатка от групата на Зелените в Европейския парламент Мишел Ривази, с чийто усилия преди три месеца във Франция беше забранен добивът на шистов газ.

Пред варненци Калфин и Ривази разясняваха опасностите от предлаганата технология, която според тях може да донесе огромни екологични проблеми на страната ни.

Рисковете от добива на шистов газ са много по-големи от ползите, категорични са кандидатът за президент от БСП Ивайло Калфин и френската евродепутатка и известна еколожка Мишел Ривази. Все още няма екологични оценки за евентуалните щети, които сега съществуващите технологии биха могли да нанесат на околната среда, но дори и да има, рисковете са огромни, смята Калфин.

„За мен е много важно преди да се започне една такава дейност, която може да има значителни обществени рискове, да се информират гражданите и те да се попитат. Затова смятам, че преди да се пристъпи към тази технология, трябва да се обяви референдум и да се попитат хората. В рамките на този референдум да могат да се представят и аргументите „за" и „против" и хората действително да решат какво искат и дали са съгласни да поемат рисковете", допълни той.

По думите му за България е изключително важно да има такъв дебат. „Вече има от юни разрешение на правителството за проучване в Нови пазар. Аз лично, познавайки технологията, познавайки практиката в различни страни, съм изцяло против със сегашната технология да се проучва и добива шистов газ в България", обясни Калфин.

Кандидатът за държавен глава е на мнение, че енергийната независимост не е свързана с добива на шистов газ. „А е свързана с включването ни с енергийните, газовите системи на съседни страни, от които може да се внася газ от цял свят", каза Калфин.

Добиването на шистов газ може да доведе до непоправими последици за околната среда, предупреди и Мишел Ривази. Технологията е опасна, тя може да зарази почвата, водите, а оттам и хората. При нея се изисква забиване на сонди на няколко километра дълбочина, след което чрез хидравличен удар с вода и стотици химикали се разрушават шистовите скали, за да се освободи газът. Важно е да се знае, че фирмите мълчат по отношение на химичните елементи, каза еколожката. „Всяка една от фирмите, извличащи шистов газ, има свой собствен коктейл от такива съставки, които добавя, чиято рецепта е търговска тайна и за която няма точен списък с всички продукти, които са сложени в нея", каза Ривази.

По думите й добивът на шистов газ ще увеличи газовете с парников ефект и в същото време това може да доведе до непоправими последици за околната среда.

Френската еколожка заяви, че отначало във страната й, както и в България са били дадени разрешения за проучвания чрез хидравлично разбиване, без да се разгласява каквато и да е информация и без да се извърши допитване до населението. Огромната гражданска активност на французите обаче е довела до мобилизация на хората и благодарение на тях Франция вече има забрана за добив на шистов газ. Срещу технологията са се обединили хора от най-различни партии - зелени, социалисти, консерватори, обясни Ривази и допълни: „Ако приемем шистовия газ, ще приемем всички американски компании, които ще дойдат на нашата територия, тъй като те са единствените, имащи патент за тази технология. В Канада е имало хидравлични разбивания дори под ядрени централи, а във Великобритания хидравличните разбивания са предизвикали земетресения".

В Брюксел са разделени по въпроса за добива на шистов газ. Половината евродепутати са „за" прилагането на технологията, а другата половина - „против", каза евродепутатката.

„Комисията е много бизнес ориентирана, насочена към икономическото развитие, а в парламента има хора, които са по-внимателни, защото се вслушват в това, което казват хората", каза тя.

Ивайло Калфин допълни, че все още няма условия за европейски мораториум, но има страни, в които е забранен добивът. По думите му освен във Франция и Великобритания, извън Европа е забранен в Канада, в щата Ню Йорк.

Той обясни, че в момента американското правителство е поръчало проучване на ефекта върху околната среда на добива на шистов газ, което през 2012 година ще бъде готово и което до голяма степен ще определи как ще се използва в САЩ. „Но там, знаете, има големи пустини, в които се добива шистов газ", каза Калфин.

Освен че е опасен за околната среда, добивът не гарантира енергийна независимост на нито една европейска страна, каза още Мишел Ривази. Ето и нейните предложения: „Ние сме по-скоро за един енергиен преход, като този преход се позовава на три неща: първо, да се избягва разхищаването на енергията, второто е енергийната ефективност, изолиране на сградите и употреба на уреди, които консумират по-малко енергия, и развиване на възобновяемите източници на енергия, които са бъдещето. Длъжни сме да променим системата, не може да има безкраен растеж на планета, която е ограничена все пак".

И за финал посланието на видната еколожка към българите: „Във Франция победихме, трябва и вие тук, в България да победите".