Интервю с кандидата за президент на Съюза на демократичните сили Румен Христов в „Седмицата" по Дарик.
Защо ви предпочетоха пред Надежда Михайлова? Какво ви казаха хората, които гласуваха за вас?
Аз работя много активно от една година и половина, откакто съм избран за заместник-председател на партията, първо. Второ, аз съм истински седесар, от 20 години съм в тази партия, много хора ме познават, и не на последно място, аз участвах в два избора в партията. Класирах се на единия избор втори, след балотаж. Г-н Мартин Димитров спечели. И когато председателят на партията няма години, е нормално и редно да пусне, така да се каже, втория по популярност в партията, от гледна точка на последните избори имам предвид.
Това според заглавието на "Труд" е и ваш недостатък, че не сте печелил избора за лидер на СДС...
А много, много са...
Нали видяхте заглавието - "СДС избра неуспял лидер за президент".
Много са различни профилите на председателя на партията и на кандидата за президент. Партията предпочете млад човек, който не е свързан с миналото, който няма тегоби от миналото с другите десни лидери, който ще води партията напред, и това беше наистина правилен избор, независимо че аз бях тогава конкурент на г-н Мартин Димитров. А президентът трябва да бъде човек с управленски опит, човек с житейски опит, човек с тежест, човек влизал в битки, човек печелил битки, човек губил битки. Мисля, че съм един от тези...
Само още малко да изясним казуса с Надежда Михайлова, която говори за уредени мачове. По принцип вие смятате ли, че все още мъж трябва да бъде президент на България?
Това ще го каже българският избирател. Аз, така, не искам да влагам тук сексистки разделения, както се казва. Не, не е уреден мач. В крайна сметка гласуването беше тайно, и то беше направено тайно по предложение на хора, които застъпваха, че г-жа Надежда Михайлова трябва да бъде кандидатът. При тайно гласуване няма как да има уреден мач или извиване на ръце. Всеки гласува, както прецени.
Какво мислите за Светослав Малинов?
Светослав Малинов е един млад и интелигентен човек. Не се познаваме добре. Мисля, че ще водим една, така, коректна кампания с него. Така.
Критиките срещу вас - взимам го от заглавие във вестници, декларации имаше, "Стандарт" - "СДС пуска човек на Доган". Това е една нишка във всички публикации за вашия избор. Удобен знак за десния завой на ДПС - казва в декларация РЗС.
Г-н Вълчев, аз ви казах, че съм седесар. Не мога да бъда свързан с никоя друга партия. А г-н Ахмед Доган не съм го виждал от 12 години. Преди...
Откъде ви излезе това, за тази връзка с ДПС?
Преди 12 години видях г-н Доган в качеството си на главен секретар на администрацията на г-н Петър Стоянов на последния консултативен съвет. Не мога да ви кажа откъде излезе тази връзка с...
През Христо Бисеров и Пламен Радонов. С тях близки ли сте?
А, не, не, не. Значи, за Христо Бисеров и Пламен Радонов бих искал да кажа, че може би доста хора, които и в момента са на активни позиции в СДС, са били по-близки с тях. Аз не съм получавал никакво назначение, нито в партията, нито в администрацията, нито където и да е от г-н Бисеров, за разлика от други активисти. Така че да не ми обясняват колко аз съм близък с г-н Бисеров, защото, пак казвам, има други, които са били по-близки. Вижте, г-н Бисеров беше главен секретар и всички го познаваха. Аз познавам много политици, да не кажа всички политици, с изключение на новите от ГЕРБ, но така, примерно депутатите им техните избиратели не ги познават, така че това не е мой недостатък. Няма как да си бил толкова години в активната политика и да не познаваш българския политически елит. Аз познавам и от дясно, и от ляво, и от центъра.
Искате ли подкрепа от ДПС на изборите?
Аз очаквам подкрепа от българските граждани, очаквам подкрепа от хората, които са разумни и смятат, че трябва да има смяна на караула в президентската администрация, "Дондуков" 2. Аз влизам с едно самочувствие на тези избори, защото само две партии са излъчвали президент на Република България. Това е Съюзът на демократичните сили и Българската социалистическа партия. Смятам, че след 10 години управление от страна на левицата, хората наистина ще предпочетат десен кандидат, защото много неща, които бяха направени от левицата и от нейния президент, не се харесват на повечето българи. Те трябва да бъдат променени.
А кой би бил по-добър партньор според вас - Касим Дал или Ахмед Доган?
Не искам да коментирам вътрешни проблеми на една друга партия, както не е добре да коментират и нашето състезание в нашата партия други партии.
Добре, ама искате ли ДПС да няма свой кандидат, да излезе и да каже - ние искаме да се ориентираме към десницата, време е за България десницата да дойде на власт и затова подкрепяме Румен Христов?
Ние няма да водим преговори с Движението за права и свободи за подкрепа. Пак казвам, ние очакваме гражданите да гласуват и ако някой прецени, че кандидатът на Съюза на демократичните сили, и по-скоро на "Синята коалиция", е подходящ за тях и дадат вота си, той е добре дошъл.
Тази декларация на РЗС, защото се опитах да събера всички лоши работи за вас, които ще правят със сила за следващите месеци, се казва, че вие сте второ издание на Пламен Юруков, тъй като сте казал, че ще оставите за главен секретар на СДС Пламен Радонов, който създаде проблеми на новото ръководство, в което станахте по-късно член вие при регистрацията.
Никога не съм казвал, че ще оставя г-н Пламен Радонов за главен секретар.
Това не е вярно.
Никога не съм казвал, че ще оставя г-н Пламен Радонов. Аз съм учуден от това, което казва г-н Янев. Аз се познавам много отдавна с него. Мисля, че бяхме в едни коректни отношения...
Искате ли той да ви подкрепи и РЗС да ви подкрепи?
Не, няма да се молим за подкрепа на никаква официална структура, формация. Казвам пак, аз се обръщам към българските граждани, "Синята коалиция" ще се обърне към българските граждани, г-н Малинов ще се обърне сигурно към българските граждани. Гражданите са достатъчно зрели да преценят кой е по-добрият кандидат.
Човекът е крайно неизвестен, това е най-малкото, което можем да кажем за него, пък каза Найо Тицин, което предизвика веднага напрежение с ДСБ, които пък отрекоха той да говори от името на партията. Как отговаряте обаче по същество, по същество на тази реплика...
Вижте, значи, нашият председател г-н Димитров даде пример с издигането навремето на г-н Петър Стоянов, сравнен с д-р Желю Желев. Той направи една блестяща кампания и спечели убедително изборите. После се сещаме и казваме две думи за г-н Първанов, който също не беше чак толкова известен, и също стана...
Е, лидер беше на партията.
Отскоро беше лидер на партията, така че петте месеца, ние затова се опитахме да издигнем час по-скоро кандидата на СДС, включително да приключат и вътрешните избори в "Синята коалиция", за да може този кандидат за пет месеца да развива своя образ. Пет месеца не е много време, но то е достатъчно при желание да станеш разпознаваем.
Какъв е вашият отговор на въпроса в сайта на Надежда Нейнски, вашият опонент, сините в управление ли са или в опозиция? Какво ще бъде отношението ви към ГЕРБ?
Няма как да бъдем в управление, след като нямаме нито един човек в изпълнителната власт, говоря за СДС, от една страна. От друга страна, ние казахме многократно, че разумните предложения, които идват от страна на ГЕРБ, ще бъдат подкрепяни, а всички тези, които не са в, така, унисон с очакванията на българските граждани и по-скоро не са в унисон с политиката, която води Съюзът на демократичните сили, няма да бъдат подкрепяни. Ние в областта на икономиката сме категорично в опозиция. Ние сме го заявявали няколко пъти, включително и с отношението ни към бюджета.
Не вредят ли предварителните избори, г-н Христов? Привържениците ви или, хайде да кажем, привържениците на вашия опонент, ако вие го победите, след това със сигурност ще има сред тях разочаровани хора, които трудно ще бъдат убедени да гласуват за вас.
Г-н Вълчев, това е една от най-демократичните форми за излъчване на предпочетения кандидат в рамките на една коалиция. До тази форма се стига след като не можахме да се договорим и след като трябва да има арбитриране, какво по-логично и какво по-нормално от това да се отиде и да се попита активът и хората, които симпатизират на десницата, кой да бъде предпочетеният кандидат. Да, по време на една такава кампания сигурно ще се случи да се кажат и, така, неприятни неща, но аз гарантирам, че от моя страна ще има бон тон.
Трябва ли и други кандидати, на други десни партии да могат да участват в такива предварителни избори, защото това пък изглежда също логично и честно?
Имат право. На последното заседание, което имахме с нашите партньори от Политическа партия "Обединени земеделци", радикалдемократите и социалдемократите, ние им казахме, че те също могат да излъчат кандидат или кандидати, които да участват заедно със кандидата на СДС и на ДСБ на предстоящите избори. Да, нормално и логично е, ако те имат подходящ човек, или пък другите десни партии, защото аз много се радвам, че ние за пръв път ще бъдем заедно всички отдясно, аз получих вече подкрепа от г-н Стефан Софиянски, предстоят ми разговори с г-н Бакърджиев...
Вие бяхте министър в неговия кабинет...
Бях министър в неговия кабинет, да, и...
...в служебния кабинет, на земеделието.
Така е, да. Работили сме с него много добре. Предстоят разговори с г-н Евгений Бакърджиев, с Български демократичен форум, със Съюза на репресираните, "Новото време", "Гергьовден" и всички десни партии. И хубавото е, че този път ще бъдем заедно. Вижте, значи, президентските избори дават възможност да направим това обединение. Не редим листи и няма да има повод за каране, а когато веднъж се събере десницата и покаже добър резултат, автентичната десница имам предвид, много по-лесно ще бъде после на парламентарните избори да бъдем отново заедно.
Трябва ли всеки да може да гласува на предварителни избори? Така БСП може да си избере противник, или Бойко Борисов. Харесват най-слабия от вас, пращат масово да гласуват за него и имат удобен опонент.
Има такъв риск, но иначе беше много трудно да осъществим този избор само между членската маса на Съюза на демократичните сили и на "Демократи за силна България", защото при нас имаше два или три последователни избора. Ние имаме показана членска маса, показани структури, ясни, явни, докато това не може да бъде, така, може би добре отчетено, това щабът го движи като процедура, разбира се, и за да няма спекулации кой има 10 000 или 20 000 души членска маса и т.н. и стават надписвания, най-добре свободен избор. Да, съществува такъв риск, но в крайна сметка всяко начинание има риск.
"За" или "против" електронното гласуване сте вие по принцип?
Съюзът на демократичните сили поддържа тезата за електронно гласуване, но самата държавата още не е готова да осъществи контрол...
Ама вие говорите, г-н Христов, партията ви и вашият лидер говорихте за това, че държавата абсолютно е готова на следващите избори...
Ами щом отказа, значи не е готова...
...същински избори да го направи, и сега изведнъж от СДС... аз затова не можах даже да повярвам, че вие, дето бяхте най-големи радетели и обяснявахте, че трябва да има електронно гласуване, сега точно вие сте били против вътрешните избори да има електронно...
Има технически аргументи, които, така, щабът изтъкна. Не съм в детайли запознат и не мога да ви кажа.
Така викаха тези, които бяха против на вашата идея, а вие от девет дерета вода носихте да казвате от СДС, че няма проблем да има електронно гласуване. Как ще защитите една кауза, в каквато се беше превърнало електронното гласуване, привличането на младите, ако даже за едни вътрешни избори, които нямат такова грандиозно значение, не искате да го направите...
Нека да оставим това контактната група, работната група, предизборните щабове да го решат. Все пак аз съм кандидат и не мога да дам отговор...
Вие лично искате ли? Оставете всички условности, искате ли хората да могат да гласуват по интернет. Те се броиха по интернет.
Ако се гарантира, че това може да бъде осигурено и не се допускат злоупотреби, защо не. Но трябва да има сигурни гаранции, че това нещо ще бъде изпълнено, в този смисъл.
Съгласен ли сте, че броят на секциите в един район на предварителните избори трябва да се определя от броя на гласовете за "Синята коалиция" на националните избори. Тук уловката е, че така ще има по-малко секции в смесените райони, това във връзка с всички тези приказки, че вие разчитате на подкрепа от ДПС...
Предложението на Съюза на демократичните сили е да има секции във всички общини на страната, а там където ние сме по-активни и по-силни, имам предвид "Синята коалиция", не само СДС, ще имаме повече гласове. Там където...
Повече секции...
Не, мисля, че засега се говори за възможността да има една секция във всяка община, като, разбира се, в София сигурно ще бъдат повече, защото общините са повече, а в самата секция да има 3-4-5 урни. Опасението е, че евентуално може да се гласува - една група минава през първа секция, после минава през втора секция, тъй като все пак държавата не участва тук и няма как да сравняваш всички тези получени вотове впоследствие. Много тежко и трудно ще бъде, особено ако излязат да гласуват да речем 100-150 000 души. Трудна ще бъде проверката...
А вие колко очаквате да излязат?
Ами надяваме се, че ще можем да мобилизираме поне 60-70 000 души.
Кога да са предварителните избори?
Колкото по-скоро, толкова по-добре, за да има кандидатът, който и да е той, аз се надявам, че ще бъда аз, да развие своята кандидатура за същинските избори, от една страна, от друга страна, това е загуба на време, загуба на нерви, както се казва, защото по време на кампанията ще има обиколка от страна на кандидатите, застъпване на тези, разход на време, пак казвам, така че колкото по-скоро, толкова по-добре. Но това пак е тема на щабовете.
Кои са датите, които обсъждате?
Съюзът на демократичните сили взе решение на своя национален съвет това да бъде 15 май...
Това изглежда обаче много скоро, защото...
...но най-вероятно няма да се случи...
...вие някаква кампания трябва да направите, да покажете на избирателите кой кой е.
Националното съвещание, ако не се лъжа, органът, който ще вземе решение за номинацията, официално, за номинацията на г-н Малинов ще бъде на 14 май, а на 15 имат избор за... вътрешен избор за кандидат за кмет на София. Ние сме решили и двата въпроса. Кандидатът за кмет на София е г-н Кисьов и моята кандидатура е издигната за кандидат за президент. Така че чакаме...
Тоест отива на юни?
О, не. Юни е много късно, не. Юни е много късно.
Добре, ама така няма... не е ли нужно поне две седмици да има, където да се обиколят структурите от кандидатите...
Ами г-н Малинов в момента е номиниран и той участва в кампанията, участва в медиите...
Но може националното съвещание да каже - не.
Не вярвам.
Да поговорим какво трябва, какво ще правите като президент. На кое правомощие на президента гледате като на най-важното?
Първо искам да кажа, че президентът има много правомощия. Не е вярно това, което се казва, че той е с малко правомощия, че той е, така, една представителна фигура. Въпросът е тези правомощия да се използват, както се казва, по конституция и да няма поглеждане и посягане към други сфери, които не са в правомощията на президента.
Само да запитам, трябва ли да се намалят някои от правомощията на президента, защото впрочем десницата, докато управляваше Георги Първанов, неведнъж е критикувала твърде широките правомощия в различни сфери. Например президентът да е ръководител на специалните служби - Националната служба за охрана, Националната разузнавателна служба? Вие склонен ли сте да се намалят правомощия и това да излезе извън сферата на президента и да отиде в изпълнителната власт, при премиера.
Не, не съм склонен. Мисля, че правомощията не трябва да бъдат увеличавани, но не е необходимо да бъдат и намалявани, защото конституцията, наред с нейните недостатъци и кусури, ако мога така да се изразя, е сравнително балансирана, тя внася, така, сравнително добър баланс между отделните власти, ако има евентуално промяна на конституцията, може би единствено частта, която урежда съдебната власт трябва да бъде бутната. Но по отношение на разпределянето на властите - парламентарна, изпълнителна и президентска - има един сравнително добър баланс, който не бива да се нарушава. Друг е въпросът, че президентът не трябва да си позволява да влиза във война с правителството. Аз смятам, че президентът на България, и като такъв аз бих работил с всяко българско правителство. Колкото до мераците на президента Първанова, така, да се изказва по всички теми, да направи едва ли не кабинет в сянка, аз считам, че това не е редно. В крайна сметка, ако искаш да бъде министър-председател, се явяваш на парламентарни избори, печелиш ги, номинират те, ставаш министър-председател и управляваш държавата. Той е наясно, кандидатствайки навремето, е знаел какви са правомощията, както и аз много добре съм запознат с тях, и категорично няма да влизам в сфери, които не са...
Коя е най-важната работа на президента, според вас?
Значи, на първо място, той трябва да бъде наистина обединител на нациията. Един балансиран, един уравновесен политик, който освен правомощията, които има по отношение на армия, на спецслужби и т.н., трябва да активизира външната си политика, защото това нещо не се случи при г-н Първанов за съжаление. Аз бях пет години главен секретар на г-н Петър Стоянов и знам колко активно се работеше и по отношение на негови визити в чужбина, и визити на високопоставени държавни глави от важни държави в България. Президентът може да бъде помощник в рамките на своите правомощия след съгласуване с правителството в изпълняването на много от дейностите, които касаят България. Примерно търсене на възможности за увеличаване на инвестициите в България, срещите, които той прави с държавни глави тук или в чужбина, срещите, които той прави с министър-председатели тук или в чужбина. Трябва да се активира тази роля, защото през последните години нямаме, така, значими държави, изпратили своите държавни глави в България, не знам защо - дали не са канени или пък те имат някакви резерви към сегашния държавен глава.
Ще отзовете ли посланиците с досиета?
Да, ще ги отзова и това, което категорично ще направя, е, че всеки, който се назначава на висш ръководен пост, към който президентът на републиката има отношение, ще бъде проверяван предварително. Това не е лустрация, както се говори. Около 85 процента от икономиката на страната е в частни ръце, тези хора биха могли да работят във всяка друга сфера, защо трябва да бъдат непременно на държавни служби? Категорична проверка и недопускане, не само отзоваване, недопускане на нови назначения на хора, които са съпричастни към службите на Държавна сигурност.
Символно за обединението на нацията, макар да изглежда доста дребно, е името на един парк в София. Как трябва да се казва паркът тук, зад Дарик - "Заимов" или "Оборище"? Този въпрос беше обсъждан за пореден път от столичните общински съветници - Заимов, на дядото на Мартин Заимов, предишният кандидат на сините.
Ами, за мен Оборище е по-голям символ за България и според мен Оборище е, така, по-българско и по-близко да всеки българин.
А Заимов какъв е?
Не, не искам да го коментирам, но все пак първото събрание в Оборище, символиката, по-силна е символиката там.
Кого ще поканите за вицепрезидент?
Това няма да бъде само мое решение, това ще бъде решение на "Синята коалиция" и на партньорите, които ще се присъединят към нея...
Каква ще е логиката, който спечели... партията, която спечели кандидатът й, другата да определи вицепрезидента, това ли е идеята или?
Значи, ще го... В момента разписваме споразумението за тези избори. Ще го решим допълнително. Нека да остане отворено на този етап, но в крайна сметка ще бъде взето колективно решението.
Трябва ли да има вицепрезидент изобщо? Вие със сигурност имате и експертната оценка, защото се бил в президентството доста години.
Като човек, който е пребивавал там, да, пет години, бих казал, че България може да се лиши от този пост, но в крайна сметка конституцията предполага наличието на вицепрезидент и след като имаме конституционна разпоредба, ще я изпълним.