Росен Плевнелиев: Калфин е статуквото, аз съм промяната
Росен Плевнелиев: Калфин е статуквото, аз съм промяната / снимка: Sofia Photo Agency, архив
Росен Плевнелиев: Калфин е статуквото, аз съм промяната
46434
Росен Плевнелиев: Калфин е статуквото, аз съм промяната
  • Росен Плевнелиев: Калфин е статуквото, аз съм промяната

Интервю на Дарик с кандидата за президент на ГЕРБ Росен Плевнелиев:

Допускате ли, че организационните проблеми на първия тур на изборите, могат да откажат част от симпатизантите ви тази неделя да излязат да гласуват?

Проблемите на първи тур бяха от организационен характер. Те бяха сериозни, създадоха затруднения и това не трябва да се допуска на втори тур. Очаквам изпълнителната власт да създаде пълна мобилизация и организация, така че да можем да дадем правото на хората безпроблемно, а не с опашки и задръствания, да упражнят своето право на глас. Същевременно категорично заявявам, че на първи тур, въпреки организационните трудности, не беше констатирана подмяна на вота на хората. И затова ние вървим и към един честен втори тур, в който очаквам пълна мобилизация на хората. Очаквам хората наистина да покажат, че демокрацията се базира на активни граждани, които гласуват за политици, за политики, но излизат и гласуват.

Не Ви ли направиха лоша услуга и изпълнителната власт от гледна точка на организацията и дори тези двама депутати от ГЕРБ, които се оказаха в ОИК-София?

Безспорно. Това не трябва да се допуска по никакъв начин повече. Вие виждате, че в момента опозицията използва ситуацията, за да тръби наляво и надясно за всичките тези проблеми, затруднения. Според мен тайният им ход е наистина да демотивират хората и да не гласуват. Защото опозицията вече си свърши работата като се договори с ДПС и Доган, където имаме един твърд електорат, който ще излезе и ще гласува. Затова ние разчитаме отново - нека да покажем, че за първи път в България ще бъде избран президент без уговорки с ДПС и Доган. Това може да се случи само ако активните хора, гражданското общество, българите излязат и гласуват, а не като си стоят в къщи.

Как ще успеете да мотивирате онези, които вече имат избран кмет и са ви подкрепили на първи тур, да ги накарате да не отидат за гъби тази неделя, а отново да са пред урните?

Тези избори са много важни. На тези избори България избира не само между Калфин и Плевнелиев, но тя избира между две абсолютно различни философии. Калфин е ляв, аз съм - дясно-център. Калфин е статуквото - 10 години БСП в президентската институция, аз съм промяна. Калфин е част от подготвяната криза за България, защото уговаряйки се с Доган, те вече работят за предсрочни избори. Аз съм част от стабилността на България. Калфин със сигурност започва да работи за това в страната да имаме нестабилност. Аз ще работя за стабилността. Хората трябва да разберат, че в България в тежки ситуации като тази световна криза, не можем да си позволим сами да си клатим къщичката. Не можем да си позволим измислени кризи, някой изкуствено да ни клати и да ни събаря постиженията. България е набрала скорост, България получава своята европейска перспектива и признание. Сега е моментът да ускорим. Хората видяха на територията на цялата страна, че достойното управление на еврофондовете, европейската култура, която ние налагаме, младите и компетентни хора - в тази категория слагам и себе си, които не са част от политически отглежданите български политици в миналите, каквито за съжаление в момента са и кандидат-президентската двойка на БСП. Хората нека да гласуват за действена президентска институция, нека да гласуват за прагматична президентска институция, която винаги ще бъде част от решението, която ще работи денонощно по националните приоритети, а няма да създава кризи!

Какво точно обаче ще работи президентът на регионалното развитие, каквато заявка дадохте?

Аз дадох заявка за много неща - дадох заявка да бъда президента на модерната инфраструктура, дадох заявка да бъда президента на регионалното развитие, президента на енергийната ефективност, на санирането на жилищните сгради, на чистото море, на туризма и земеделието, на българските граждани в чужбина, които ние искаме да интегрираме и да надграждаме успеха им. Включително и президента на една модерна армия от 21 век. Но нека да сме наясно - едно е да говорим за социализъм, друго е да говорим за социалните аспекти на дейността на един президент. Аз съм десен, аз съм център, което не означава, че не съм социален - напротив. В момента голяма част от европейските държави се управляват от политици, които са дясно-център. И това са едни богати социални държави. Защо? Питам социално ли беше Тройната коалиция да произведе едно Водно огледало в Кърджали за 80 милиона, а да остави две трети от регионите и селата без вода? Социално ли е да правим магистрала „Тракия" с концесията на Тройната коалиция и на правителството на НДСВ за 6 милиарда, при положение че сега можем да я направим за 200 милиона. За да дадеш перспектива за социално развитие ти преди всичко трябва да управляваш парите на българските данъкоплатци по един ефективен начин, да балансираш кризата и да дадеш всичко от себе си, така че българските граждани да видят истинските държавници. Които не само обещават, а и изработват - полагат денонощен труд, за да може държавата да става с по-добра икономика, по-добра бизнес-среда, с повече инвестиции, оттам да дойдат работните места, доходите, оттам ще дойдат и пенсиите. Президентът, нито пък БСП - те не раздават пари на хората, те не разпределят пенсиите. Видяхте, че през 2009 г. юни месец те предизборно се заиграха с хората като обещаха по-високите пенсии. Но тези по-високи пенсии ги плаща правителството на ГЕРБ от първия ден и това са милиард и 100 милиона отгоре. Плащаме ги с достойнство и ще продължаваме да плащаме, ще плащаме и повече, но голямата фундаментална разлика е между тези, които много обещаха и нищо не свършиха и между тези, които имат ясни приоритети, включително и социални, и ще дадат всичко от себе си да ги изпълнят, както беше в последните две години.

Като казахте пенсии, дано не е предизборно обещанието сега на правителството от юни да се вдигнат пенсиите, но успявате ли да следите другото важно нещо, което се случва по време на кампанията - подготовката и вече старта на дебата за бюджета за догодина? В този смисъл виждате ли като бъдещ президент виждате ли сериозни пропуски, които биха ви накарали да върнете един такъв бюджет?

Виждам добри тенденции към момента. Добрата тенденция е, че има повече пари за култура, повече пари за здравеопазване, повече пари за здравеопазване. Предвидено е увеличение отново на вдовишките пенсии, предвидено е увеличение включително и на пенсиите за следващата година. Надявам се също така правителството да даде всичко от себе си за еднократни добавки към пенсиите и към края на тази година, защото това е важно. Виждам също така положителния тренд малко по-малко пари за сигурност, но все пак това е положителен тренд, защото България наистина трябва да даде всичко от себе си. Не може по време на криза да даваш пари за всичко и не може по време на криза да имаш всякакви приоритети. По време на криза ти даваш пари за това, което най-бързо ще те издърпа от кризата.

Кое е то?

Икономиката. Това е икономика, инфраструктура. По време на криза от 100 години се прави инфраструктура, защото тя е с най-висока добавена стойност. По време на криза е написано от 100 години в учебниците, ама някои български политици още не го разбраха и размахват бурканите с пепел по телевизионните студиа. И сега Калфин и Данаилов се чудят как да се обърнат срещу усилията на това правителство и на политическа партия ГЕРБ наистина да отпуши европейските коридори, да позиционира държавата по пътя на стоките. Много партии до момента, включително и опозицията срещу нас, залагаха на модела на изолацията, на модела на бих го казал - страховете на хората. Това води до липса на свобода, това води до зависимости. ГЕРБ е първата политическа сила, която в последните две години даде ясна заявка, че ние сме за свободата на хората, за свободата на регионите, за свързаността. Отпушваме европейски коридори, правим Маказа, правим гранични пунктове, довършваме мостове, тунели, свързваме държавата навсякъде, газови връзки, не защото имаме едни пари за харчене, а защото по този начин вие създавате икономическа перспектива на всички - на българските граждани, на българските региони, на България. В световната икономика имате вериги на доставки и вие сте или част от световната икономика или сте изолиран от нея. И това са двата модела, които се сблъскват на изборите в неделя. Ние сме за свързаност, България да е част от широкия свят, достоен член на Европа, свързана със световната икономика. Тогава ще дойдат фабриките, камионите, услугите, машините, работата, доходите, много по-високи пенсии и доходи. От другата страна са тези, които 20 години държаха държавата изолирана и продължават и искат да го правят. Хората ще преценят - свобода или изолация.

Не Ви ли смущава това, че ще се свали минималният праг на фискалния резерв, съответно се записва възможност за нов дълг от 4 млрд. лева?

Правете си сметката, че България има да плаща дълговете на правителството на НДСВ. Падежът им е през 2012,основно през 2013 година. Така че за да не стане България Гърция, трябва да си плаща дълговете. А все пак икономиката е в тежко състояние, държавата няма приходите, които би следвало да има, за да може да финансира това връщане на дългове. Също така държавата трябва по време на криза наистина да финансира двигателите на растежа, тези, които ще дърпат икономиката напред. Ние не искаме да останем постоянно на дъното, искаме да се издърпваме нагоре, а ще става тежко, защото и в Германия, и във Франция, и в цяла Европа, и в Америка е и ще бъде тежко. Затова България трябва целенасочено да предоставя ресурс с максимална ефективност в програми, които да ни дърпат растежа, без растеж ние няма да се развиваме. Трябва ни устойчив растеж.

Дано и към малкия и среден бизнес се насочи вниманието.

Безспорно. Програмата за саниране на жилищните сгради категорично е към малкия и среден бизнес. Тя ще създаде десетки хиляди работни места. Тя ще направи градовете много по-хуманни, българите - много по-богати. Затова аз като президент ще приоритезирам програмата за саниране, ще направя и така, че българските граждани ще икономисат половината от сметките си за ток и парно. А тези пари те ще ги използват, за да си купят нещо друго. Това е свеж ресурс, потребление в реалната икономика. За мен има огромен смисъл от инфраструктурата, огромен смисъл от реформите, огромен смисъл от здравеопазване, огромен смисъл от правораздаване и огромен смисъл от програма за енергийно саниране, огромен смисъл и от енергийната свързаност на България. Ето отново - Калфин срещу Плевнелиев. Калфин просто послушно отново на президента Първанов казва „Аз съм за „Големия шлем", само защото са трите големи руски проекта. Ние казваме „Ние ще гледаме всеки един от тези проекти под лупата спрямо националния интерес". Но аз казвам, че ако изобщо аз бих формулирал „Голям шлем", той няма да има нищо общо с тези проекти, а трите основни стълба, ако трябва да са три, ще бъдат други: Енергийна независимост, така че никой повече да не може да спре кранчето на България. Тогава ще има и много повече фабрики в България, защото ние ще бъдем свързани към доставките на ток, на газ и ще бъдем спокойни, че никой няма да ни спре кранчето. Вторият стълб е енергийната ефективност. Ние да инвестираме в енергийна ефективност, в енергийно качество, а не в енергийни количества. И третият важен стълб е енергийната либерализация - свободен пазар на ток, по-малко монополи, повече конкурентноспособност. По този начин българите ще спечелят, ще икономисат милиарди.

Не мога да не Ви върна на пистата на политическото говорене. Последно, надпартийна кандидатура ли е Плевнелиев и кой щеше да бъде днес Росен Плевнелиев, ако не беше партия ГЕРБ?

Разбира се, аз станах министър със санкцията на премиера Бойко Борисов и с изключителната подкрепа на ПП ГЕРБ ще стана президент, ако получа доверието на българските граждани, с изключителната подкрепа и доверие на ПП ГЕРБ. Аз съм едно с тяхната кауза, аз съм едно с тяхната визия, аз съм едно с тяхната битка. Аз съм партньор, бях достоен член на правителството и ще бъда партньор, оставам такъв на правителството и на ПП ГЕРБ, защото те изповядват европейското развитие на България, защото те работят достойно за една модерна България. Не съм член на партията като такъв физически, но моите думи бяха много ясни - обща кауза , обща визия, партньорство. Нека да сме наясно също така, когато си говорим за послушковците. Борисов е мъжкар. Той е силен човек. При Борисов послушковците не успяват. В начина, по който аз успях да бъда ефективен член на правителството, водещо беше, че аз с Борисов имах мъжки отношения, отношения на двама човека, които имат кауза, които споделят общи ценности и много пъти когато сме спорили, винаги аргументите са били на масата, за да търсим решението в интерес на хората, на обществото и на държавата. Аз знам как да работя с Борисов, аз мога да работя с Борисов, но по начина, по който ще бъда партньор на правителството на ГЕРБ. Ще бъда партньор и на всяка друга политическа партия, на всяко следващо правителство, което работи в интерес на европейското развитие на България, което работи по националните приоритети и работи за това България да изкове своето достойно бъдеще като е регионален лидер и достоен европейски член.

Т. е. така отговаряте на онези, които се опасяват, че няма да бъдете достатъчен коректив?

Така отговарям на тези, които в момента обясняват, всъщност пришиват собствените си проблеми, защото истината е, че моите отношения с Борисов и с партията са партньорски, мъжки, рационални, прагматични от първия ден и ще останат такива. А Калфин е послушният, който от десет години не каза веднъж „не" за нищо. Калфин иска да бъде обединител. Какъв обединител, при положение че той подкрепи отново като дясна ръка президента Първанов в неговия втори мандат по средата на мандата да си прави собственото движение АБВ? Не може един български президент, това е критика от мен към президента Първанов, да си прави собствено движение по средата на мандата. Президентът е обединител, той е надпартиен, той гарантира националната идентичност, националния интерес. Не може да си прави партия и движение по средата на мандата.

Няма да изпълнявате повелите на Борисов?

Вижте един Калфин, който удобно козирува на Първанов, застана плътно до него и показа как смята да разединява, а не да обединява българската нация, ако бъде избран за президент. От мен българите очакват това, което вече декларирах категорично - от мен не очакват да разделям, от мен не очакват да си правя партия или сдружение, от мен не очакват да преча на когото и да било, от мен очакват денонощен труд по националните приоритети. И да не бъда подизпълнител, а да бъда партньор.