Първи телевизионен дебат между тримата водещи в битката за президентския стол
Първи телевизионен дебат между тримата водещи в битката за президентския стол / снимки: Sofia Photo Agency, Юлиана Николова

Тримата претенденти за президентския пост и техните кандидати за поста вицепрезидент, които събират най-високо обществено доверие според проучванията, се събраха за пръв път заедно на дебат. Телевизионният диспут между Росен Плевнелиев, Ивайло Калфин и Меглена Кунева продължи повече от два часа и половина, като бяха засегнати теми от добива на шистов газ до социалната политика и личните въпроси.

Един от основните въпроси, който кандидатите за президент коментираха в студиото на bTV, беше за правомощията на президента. Тримата отговориха и дали ще поискат промяна в Конституцията за повече правомощия на президентската институция.

„Президентът трябва да има да глас, да може да реагира. Когато има случай с нарушени човешки права, той може да реагира със своя глас. Той може да не се съгласи с назначаване на прокурор от приятелския кръг на г-н Цветанов. Би могъл да върне бюджета, ако дава повече пари за подслушвания, отколкото за образование”, заяви Меглена Кунева. Тя каза още, че няма нужда от промени в основния закон на държавата.

Първи телевизионен дебат между тримата водещи в битката за президентския стол
netinfo


Кандидатпрезидентската двойка на ГЕРБ също отговориха негативно на въпроса: „Считаме, че Конституцията е добре балансирана и работи. Ще работим за изпълване на президентството с ново съдържание и резултати. Неговата личност е надпартийна и трябва да работи с всички партии и власти”.

Ивайло Калфин допълни, че правомощията на президента не са малки и неговата власт е авторитетна. „Властта на президента го задължава да гарантира конституционността, че България е правова, социална и демократична държава. Работата му е да гарантира, че случващото се в страната ще бъде по закон и ще запазва достойнството на българските граждани.

Тримата коментираха въпроса с националната сигурност на страната и има ли опасност за пробива й. Те не пропуснаха и темата за бъдещето на Българската армия, съдбата на контингентите зад граница, числеността на армията и социалния статус на военните. Кандидатите обсъдиха и въпроса за свикването на референдум и може ли президентът да взема подобни решения еднолично.


Първи телевизионен дебат между тримата водещи в битката за президентския стол
netinfo

Независимият кандидат Меглена Кунева бе категорична, че когато се посяга на свободата на словото, когато има журналисти, срещу които се водят атаки - това е заплаха за националната сигурност. „Справедливост без защита на човешките права няма. Всичко, което ни разединява - това е въпрос на националната сигурност”, отбеляза тя.

Росен Плевнелиев отбеляза, че за пръв път от 20 години насам Цар Киро е зад решетките, а Христо Ковачки дължи пари на държавата. „Правителството работи здраво, за да възстанови справедливостта”.

Ивайло Калфин се съгласи с мнението на Меглена Кунева, като заяви, че националната сигурност е въпрос на единството на нацията: „България има нужда от обединение, да застанат хората зад една кауза. Това е грижа на президента”.

Първи телевизионен дебат между тримата водещи в битката за президентския стол
netinfo


По време на дебата Плевнелиев, Калфин и Кунева отговориха и на въпроса какво трябва да прави президентът в момент на икономическа криза:

„Президентът не раздава пари - по време на криза трябва да се борим за стабилност, за това да постигнем повече”, заяви кандидатът за президент на ГЕРБ Росен Плевнелиев. Според него трябва нов тип политика - „не харчене, а инвестиране”, като с това ще се бори и Европа през следващите няколко години. А в последните 100 години пари по цял свят са се давали за инфраструктура, обоснова се той. Кандидатът на ГЕРБ подчерта, че парите за пенсии не са парите за магистрали и това трябва да се приеме от избирателите.

„Имаме нужда да разберем, че всички еднакво тежко понасят последиците от кризата”, каза на свой ред кандидатът на БСП Ивайло Калфин. Хората не трябва да се държат две години с ниски доходи и бедните не трябва да поемат тежестта на кризата. Трябва да погледнем за опит навън, вместо да им даваме съвети. Там се стимулира вътрешното търсене и се вливат средства в иновации, категоричен беше той. 

„От учебниците знаем, че трябва да се увеличи потреблението, иначе няма как икономиката да се вдигне на крака”, беше категорична Меглена Кунева. Трябва абсолютно да се изтеглят чуждестранните инвестиции. Аз съм за това българският бизнес да създава работни места, каза още тя.

Първи телевизионен дебат между тримата водещи в битката за президентския стол
netinfo


На кандидатите в президентската битка не бяха спестени и личните въпроси. На въпрос колко пари са похарчили за кампаниите си, Ивайло Калфин и Росен Плевнелиев заявиха, че ще се впишат в рамките на закона - до 2 млн. лева, които идват от държавната партийна субсидия. За да убеди гражданите да гласуват за нея пък, Меглена Кунева е похарчила 280 000 лева от дарения.

В последната част от дебата между кандидатите за президентския пост по bTV те имаха право да си зададат по два въпроса един на друг.

Меглена Кунева попита Росен Плевнелиев до каква степен ще е независим. Той на свой ред искаше да знае какво е отношението на Кунева към Ахмед Доган и дали очаква подкрепа от него.

Въпросите на Меглена Кунева към Ивайло Калфин бяха в същата тематика, както и към Плевнелиев - за независимостта и за политическите назначения. Калфин на свой ред искаше да знае къде според Кунева е най-големият проблем на сегашното правителство.

Въпросите на Росен Плевнелиев към Калфин бяха дали съзнава, че подготвя криза в правителството и защо тройната коалиция е мълчала и не е взела никакви антикризисни мерки. Калфин пък искаше да знае кога за последен път Плевнелиев е отказал на Борисов и за какво.

Първи телевизионен дебат между тримата водещи в битката за президентския стол
netinfo