Президентът и вицепрезидентът трябва да бъдат железен екип според Павел Шопов
Президентът и вицепрезидентът трябва да бъдат железен екип според Павел Шопов / снимка: Sofia Photo Agency, архив

Дебатът за Катуница в рамките на Консултативния съвет за национална сигурност трябваше да доведе до поредица от мерки, в това число законодателни, като се излезе дори и с предложение за връщане на смъртното наказание. Това каза в интервю за Дарик кандидатът за вицепрезидент на „Атака” Павел Шопов. Той определи двойката Сидеров-Шопов като единствения естествен и проверен екип в президентската надпреварата.

„Имаме приоритети от Атака. Те са против циганизацията, против турцизацията на държавата, нова икономическа политика, борбата срещу монополите. Това са въпроси от рода на тези дали ще ни бъде или няма да ни бъде като народ, като държава”, каза още Шопов.

Запитан ако той е трябвало да замества президента на Консултативния съвет за национална сигурност по повод Катуница, какви биха били предложенията му за решаване на този казус, кандидатът за вицепрезидент отговори: „Този консултативен съвет, който беше свикан по наш натиск, беше с цел да се заметат следите на станалото и нищо важно не произтече от него. Трябваше да се излезе с едно решение, в което да бъдат набелязани мерки - пакет от закони, които да бъдат гласувани, промени в Наказателния кодекс. От „Атака” винаги сме пледирали за засилване на наказателната репресия, връщане на смъртното наказание в случаите на злодеяния, на изключително тежки престъпления”.

Павел Шопов каза още в предаването „Седмицата”, че според него постът на вицепрезидент е излишен. Въпреки това той уточни, че се кандидатира за него, защото така повелява Конституцията.

На въпрос дали ще дава българско гражданство на всеки втори, поискал това, тъй като статистиката от последните години сочи, че половината, подали заявление, получавал такова, Шопов отговори: „Ще давам българско гражданство на всички хора, които имат български корен. Ще предложа и законодателни промени в тази връзка, да се дава приоритетно, много бързо и в съкратени срокове - в едномесечен срок, тогава, когато човекът представи доказателства, че в страната, в която живее в някакви документи е отразено, че той има български произход”.

Кандидатът за вицепрезидент изрази мнение, че правомощията на президента по отношение на външната политика могат да бъдат превъзлагани на вицепрезидента. Като пример посочи, че посланиците могат да бъдат назначавани от вицепрезидента. Това трябва да стане със закон, защото според него президентът има други големи и важни функции - преди всичко политически, и той трябва да се съсредоточи в тях. „Държавният глава трябва да дава общите насоки за държавата и да ги свежда до съответните органи и институции, до трите вида власти, за да се променят нещата”, уточни кандидатът за вицепрезидент от „Атака”.

По темата относно правомощията на вицепрезидент, Шопов каза още, че според него президентът трябва да преценява и да решава до каква степен и по кои въпроси да бъдат разширявани правомощията на вицепрезидента: „Президентът и вицепрезидентът трябва да бъдат железен екип и да вървят абсолютно в една посока”.

По думите му едни от бедите в политическия живот у нас са неекипността, предателството, на които сме свидетели. „Участието ми в политиката и обществената ми активност са били въпрос на съдба, не за нещо друго, а да осъществявам идеи, виждания, които са били за доброто на България, за българския национален интерес. Това ме направи националист, това ме извади от този приятен, нормален, чисто човешки живот на улицата, с приятелите, в естествената ми среда, за да участвам във всичко това, в което ме виждате”, с тези думи Павел Шопов мотивира решението си да се кандидатира за поста вицепрезидент на България.