Създаване на консултативни съвети към президентската институция, които да задават приоритетите в различни сфери на икономиката и да подпомагат правителството в реализацията им - тази идея представи кандидатът за президент от ГЕРБ Росен Плевнелиев по време на среща с ръководството и членовете на КНСБ. Плевнелиев подчерта, че от 2 милиона и 700 хиляди работещи у нас, едва 500 хиляди души работят в сектори с висока добавена стойност и имат добра покупателна способност. Рецептата за успешна икономика в България съдържа стабилност, конкурентоспособност и промяна на икономическия модел, обясни още кандидатът за президент на ГЕРБ. В срещата участва и кандидатът за вицепрезидент Маргарита Попова, която подкрепи идеята на синдикатите за въвеждане на право на промени в Конституцията без свикване на Велико народно събрание. Попова заяви, че диалогът със синдикатите е важен за успеха на президентската институция.
Президентската институция не може да раздава пари за по-високи заплати, но може да докара инвестиции, които да създават работни места, заяви пред членовете на КНСБ кандидатът за президент от ГЕРБ Росен Плевнелиев. Той се обяви за дългосрочна стратегия за развитие на икономиката, създаване на консултативни съвети към президента и ясни приоритети във външната политика.
„Към президентството от първия месец ще има съвети, които ще задават приоритети в икономиката, ще правят икономика и ще подпомагат усилията на изпълнителната власт, за да движим икономиката напред. Ще има съвет за Националната програма за развитие 2020, ще има съвет за инфраструктурна модерна България, за културно и духовно развитие, ще има съвет по образованието и те ще бъдат направени, за да можем да отворим вратите на президентството за решения по националните приоритети", каза Плевнелиев.
Той се ангажира още от сега категорично, че ако спечели изборите, това, което е стартирано като национални приоритети - било то в пътния сектор „програма 2020", било то програма за енергийна ефективност - ще бъде развито. „Но ще добавим и много други приоритети заедно с вас, заедно с работодателските организации", обърна се той към синдикатите и изброи образованието, енергийната независимост, либерализацията на пазара, всичко, което е свързано с екологията. Кандидатът за президент на ГЕРБ е категоричен, че ни трябва чисто море, за да имаме повече туристи, за да имаме повече заетост, за да можем да преструктурираме българския туризъм към един по-печеливш сектор.
„На нас ни трябва и много повече външна политика, ориентирана към реалните нужди на икономиката. Външната политика на България трябва да бъде огледало на нашите национални интереси, включително интересите на отделния индивид за икономически просперитет. Защото ние много можем да си говорим за това как България може да бъде регионален лидер. Ама какъв регионален лидер, когато не сте свързани. Вие имате един мост на Дунав, един граничен пункт към Гърция, един пункт към Сърбия, каква лидерска позиция на държавата, ако не сте свързани, ако не използвате елементите в 21 век на истинска външна политика не чрез изолация, а чрез свързаност", коментира кандидатът за държавен глава на ГЕРБ.
Росен Плевнелиев изрази убеждението си, че президентът на България може да докарва инвестиции.
Росен Плевнелиев обясни и как президентската институция трябва да действа в кризи и конфликтни ситуации: „Категорично гарантирам, че ние с Маргарита Попова винаги сме били едни от най-независимите членове на това правителство, винаги сме търсили решение и винаги единствено и само чрез механизмите на диалога и на всички аргументи на масата. Много пъти съм казвал „не" на Борисов, със сигурност много повече, отколкото Калфин на Първанов. Казвал съм не, но сме сядали на масата и търсим аргументи за което и да било решение. Това е принципът, по който ще работим и по този начин ще се борим срещу всякакви изкуствено напомпани напрежения, защото когато има диалог, когато има желание за откритост и когато президентът и министър-председателят осъзнават, че те не правят бизнес, а те са платформа за бизнеса да се развива, тогава ще намерим заедно решението".
Президентът на България има достатъчно инструменти, за да осигури на гражданите чувство за справедливост и равенство пред закона, заяви кандидатът за вицепрезидент от ГЕРБ Маргарита Попова. Тя се обяви за промени в закона за консултативен съвет по национална сигурност.
„Един консултативен съвет трябва да работи превантивно, да улавя проблемите, да търси решения и да усеща какви са рисковете: кога - след година или след две - в коя сфера ще има риск и да можеш да вземеш мерки, за да направиш този риск по-малък или да можеш да го предотвратиш тотално", коментира Маргарита Попова.
Тя подкрепи и идеята за право на промени в Конституцията без свикване на Велико народно събрание. Тя призна, че има идеи за промени в Конституцията без Велико народно събрание, „за да пазим стабилитета на държавата". „Сега нямаме нужда да размахваме папки с нови конституции, да сриваме държавата, да викаме ВНС, защото и социалната стабилност, и икономическата стабилност са производни на стабилността в държавата и няма нужда точно в тези времена, когато Европа е пред проблеми, светът е пред проблеми, да носим допълнителни сътресения", коментира тя.
Кандидат-президентската двойка на ГЕРБ подкрепи и правото на вето, което има президентската институция. „Ветото не е инструмент да пречиш на някого, ветото е инструмент да добавите аргументи, да се чуят аргументи и да се търсят решения", каза Плевнелиев.
„Ветото на президента е много сериозен инструмент, за да присъства реално президентската институция в правенето на законодателна политика, първо, и второ, да приобщи гражданския сектор и специално в социалната политика да приобщи вас в правенето на закони", обърна се тя към представителите на синдикалната организация и допълни: „Не когато се прави законът, президентът да отиде и да участва, но когато той налага вето, трябва да излага мотиви, които да се дискутират широко в обществото, да бъдат ясни, конкретни и когато връща обратно закона, да накара нашите парламентаристи да мислят, да дискутират и това да има дългосрочен ефект в правенето, говоря за социална политика, в бъдеще".