Кандидатпрезидентската двойка на ГЕРБ Росен Плевнелиев и Маргарита Попова се срещна с представители на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България. Сред темите на разговор бяха икономическите предизвикателства пред България, енергийната стабилност на страната ни, националният план за развитие на държавата до 2020 г., образователната реформа.
„Кандидатирам се за президент, защото имам визията за модерна България", коментира кандидатът за държавен глава на ГЕРБ Росен Плевнелиев.
„Вярвам, че България трябва да има своя дългосрочен план за развитие. България не може да рестартира на всеки четири години с всяко следващо правителство. България трябва да се развива чрез последователните усилия на много институции, на много правителства в правилната посока", смята той.
Плевлениев сподели, че се гордее, че когато той беше министър на регионалното развитие и благоустройството, е стартирала работата по националния план за развитие България 2020. Планът още не е готов, но по думите на кандидат-президента е постигнато много. Плевнелиев се ангажира, че когато стане президент, ако получи доверието на българите, това ще бъде неговият основен приоритет - националната програма за стратегия 2020, която да интегрира наличните към момента 159 стратегии.
„Те са секторни, те са различни, но ние искаме да ги надградим. Да знаем, че до 2020 година имаме модел и ясни, измерими цели и индикатори за прогрес, растеж, развитие в сферата на икономиката, културата и духовното развитие, сигурността. Не можем да бъде успешни, не можем да действаме от днес за утре, ако не сме сигурни, че имаме дългосрочен план", категоричен е кандидатът за президент на ГЕРБ.
Росен Плевнелиев подчерта нуждата от изграждане на енергийни връзки със съседните ни държави, които са част от изключително важната енергийна сигурност на България. Според него трябва да се работи по мерки за въвеждане на енергийна ефективност в жилищните сгради и в частния сектор. Той заяви, че ако бъде избран за държавен глава, ще създаде съвет за икономическо развитие към президентството. Планира се и съвет за културно-духовно развитие.
Кандидатът за вицепрезидент Маргарита Попова заяви, че трябва да се върне „родолюбивата искра в образованието". Тя смята, че децата трябва да станат родолюбци.
„Как ще станат? С по-хубави учебници, с повече родолюбие в учебниците и като отворим скрина на баба, в който родолюбивите българи имат носии. Аз имам носия от моята баба и моята майка, стоят в скрина, имам снимки от детските ми години с тези носии и дъщеря ми също има снимчици с народни носии. Така че образование, родолюбие, искрата на родолюбието и да върнем паметниците, онези ремарки от възрожденската ни история. В Румъния - нека да не отиваме далеч - в съседните страни, там е била искрата на родолюбието в онези тежки години за България, в Румъния. Нека да отидем по тези места и да оставим паметниците, възрожденските паметници на България, децата да ги знаят, за да единим нацията. Това е българският президент - единението на нацията. Ще го направим с възрожденски дух", каза още Маргарита Попова.
По темата за образованието Плевнелиев подчерта нуждата от промяна в сектора. „Всички ние знаме къде се намира сега България в нейната степен на развитие по отношение на образованието. Но именно това е голямата цел на президента, задавайки дългосрочно посоката. Можем да гарантираме, че през 2020 година примерно ние ще постигнем брутен национален продукт на човек спрямо европейския от 60 процента, като в момента сме на 44 процента. Второ, искаме ли да дефинираме като национална цел студентите, които завършват в България, да намират качествена реализация у нас", попита Плевнелиев.
Според него президентът има много механизми, по които неговият глас да се чува. „Първо, защото той има силен глас по презумция, той е избран директно от хората, второ, защото за него образованието е приоритет, то е част от националния план за развитие - как адекватно да развиваме икономиката и уменията на българите да успяват", изтъкна кандидатът за държавен глава на ГЕРБ.
По думите му, ако по-рано европейската средна класа „можеше да застане зад една машина цял живот да получава една добра заплата, това вече не е възможно". Затова според него ни е трябва технологична адаптация на всеки десет години.
Плевнелиев изрази мнение, че образованието и образователната система е отделена от нуждите на икономиката и на бизнеса. „Със съжаление констатираме, че от около 180 000 студенти на година, които завършват и получават образование в България, една малка част са инженери, една много по-малка част са свързани с тези приоритетни индустрии, за които говорихме и минаха по един феноменален начин през кризата. Произвеждаме много юристи, много финансисти и в момента се задъхваме, защото те трудно могат да намерят реализация", изтъкна той.
Според претендента за президентския пост трябва да променим системата на образованието и от гледна точка на практики, курсове, стажове, да бъдат младежите близо до икономиката, близо до фирмите. „За да може още в ранна възраст - шести до единадесети клас, така наречената европейска, но и много застъпена в Германия, дуална система на квалификация, преквалификация, да могат да видят децата как се изкарват пари, да могат да тестват уменията си в реалния свят, а не ние да произвеждаме студенти, които след пети курс, вече на 25 години, той няма един час практика в реалната икономика", каза още кандидат-президентът на ГЕРБ.
От мен ще очаквате решение и отговорност, обеща на бизнеса Росен Плевнелиев.