Всички прокурори, полицаи и данъчни, които са бездействали срещу Кирил Рашков трябва да бъдат уволнени, затова изпълнителната власт трябва да излезе с ясен отчет кой какво е свършил или не е свършил. Очаквам от компетентните органи, това е задължение и на президента, да покажат, че моделът работи, че институциите по веригата са си вършили работата. Това каза кандидатът за президент на ГЕРБ Росен Плевнелиев в предаването "Седмицата" на Дарик в отговор на въпрос кой трябва да носи вина за събитията в село Катуница, където беше прегазено 19-годишно момче, а смъртта му причини ескалиране на напрежението между местните хора и рода на Цар Киро, конфликт, който съществува в селото от години.
Запитан дали министърът на вътрешните работи трябва да си прекрати отпуската и да се заеме с решаването на случая с Катуница, Плевнелиев отговори, че в такива моменти не е важен министърът сам по себе си, а институцията като такава, както и останалите институции, които носят отговорност - главен прокурор, прокуратура, изпълнителна власт: "Институцията е важно да бъде адекватна спрямо ситуацията. Този казус не трябва да се политизира, че един определен човек е някъде или не е някъде, трябва да се потърси отговорност от всички нива, от отговорните институции, за да сме сигурни, че правилата и механизмите вътре в тях вършат работа. Вие какво очаквате - да се появи Супермен на бял кон, който да реши проблема. Това в България го има много често, аз обаче очаквам машината да работи, правилата да бъдат така смазани, за да не се допуска междуетнически конфликт".
На въпрос дали би протестирал срещу желанието на Франция да експулсира български роми от Марсилия, Росен Плевнелиев заяви, че ако беше президент, щеше да поиска от френските власти конкретната обосновка и доказателства къде всеки от тези хора е нарушил правилата.
Трябва ли да се разрушат всички незаконни строежи в страната - от гетата до остъклените тераси, беше друг въпрос към кандидата за президент на ГЕРБ. Според него държавният глава не е изпълнителна власт, той се занимава с политики. "Ще подкрепям изпълнителната власт да налага държавност, да се спазват правилата. В случая с гетата - преди те да се бутнат, трябва да се даде шанс на ромите да се интегрират, а в случая с балконите - трябва да се стартира програма за енергийно саниране", поясни Плевнелиев.
За или против строежа на АЕЦ "Белене"? Росен Плевнелиев подчерта, че АЕЦ "Белене не може да бъде строен на базата на една креативна декларация, подпасана преди много години, в която дори не се знае колко пари ще струва. "Нито за, нито против, докато всички факти, цифри, плюсове и минуси, краткосрочни и дългосрочни ефекти не бъдат поставени на масата", категоричен беше той. Такава беше и позицията му по темата за Русия и евентуалната й собственост върху газо- и нефтопроводи на българска територия. Плевнелиев каза, че Русия ще трябва да се съобрази с общоевропейската политика за либерализация на пазара и за връзване на европейските мрежи.
На въпрос дали трябва България да въведе еврото по време на новия президентски мандат, кандидатът на ГЕРБ призна, че в първите 2-3 години не вижда шанс за това с оглед на случващото се в еврозоната, но че би допуснал единната европейска валута, ако има изгодна ситуация за България. Европейската солидарност е важна, всяка държава трябва да разчита, че в тежък момент ще й се помогне, спасяването на Гърция е спасяване и на цяла Европа да не изпадне в най-дълбоката криза. Това каза Плевнелиев по темата за Европа и помощта й за Гърция, която е в тежка финансова криза. Друга европейска тема, за която Росен Плевнелиев беше попитан е тази за бъдещото членство на Турция в Европейския съюз. Плевнелиев е на мнение, че ако южната ни съседка изпълни всички критерии и ако Европа се обедини около консенсус за нейното приемане в ЕС, то България би подкрепила членството.
На вътрешнополитически въпрос за това дали трябва Националната разузнавателна служба, Националната служба "Охрана", военното контраразузнаване да бъдат обединени под ръководството на президента, Плевнелиев заяви, че е категорично против създаването на мегаструктури, "аз съм за това агенциите и институциите да не работят на парче". Росен Плевнелиев е за продължаването на мисията на България в Афганистан, докато позицията ни е категорична, че България е част от НАТО, че е активен и солидарен член на Алианса.
Кандидатът на ГЕРБ Росен Плевнелиев обеща, че ако стане президент на България, ще се явява много по-често пред хората и в началото на всяка парламентарна сесия ще застава на трибуната на Народното събрание. "Задължение на държавния глава е да излезе и да поздрави депутатите и да им напомни, че те са поели ангажименти по национални приоритети". Той заяви, че няма да премълчава за нищо. Няма да иска допълнителни правомощия, защото тези, които са в момента, са достатъчни, но трябва да бъдат напълнени със съдържание.
Запитан защо той се кандидатира за поста на държавен глава, Росен Плевнелиев заяви: "Защото имам визия за модерна България, защото съм прагматичен човек, който търси смисъла и решенията, а не политизирането и политиканството. Ще дам всичко от себе си, за да обединя всички партии, институции, държавата и хората около националните приоритети".