Кандидатът за държавен глава, издигнат от ГЕРБ Росен Плентелиев заяви, че той е бил министърът, който си е изпълнявал обещанията, и ще бъде президентът, който ще бъде отговорен към поетите ангажименти.
В Стара Загора Плевнелиев обеща, че ако бъде избран, България ще има последователност, приемственост и ще полага усилия в посоката, която тя сама е задала.
"Искам да бъда прагматичният президент на България, този, който е гарант за развитието на дългосрочните национални интереси", посочи кандидатът за президент на ГЕРБ в Стара Загора. Той се срещна с представители на местния бизнес, пред които обясни, че е необходимо да се даде шанс за развитието на икономиката.
"Аз съм политикът, който вярва, че държавата преразпределя това, което икономиката създава, следователно трябва да дадем шанс на икономиката да се развива. Оттам идват доходите, работните места, оттам идва и нашият просперитет. Външната политика, сигурността са също пряко свързани с тази тема. Всичко е свързано и трябва да има смисъл в този модел на развитие на България, който вие очаквате от българските политици - България 2020. И независимо кой е на власт президентът е гарант, че по националните приоритети, по националния план ще има развитие. Аз като президент, ще бъда гарант, че ако дойде следващо правителство, което спре магистралите и ги замени отново с един "Цанков камък" на цената на две магистрали, ще крещя, няма да го допусна", каза Плевнилиев.
Президентът е този, който трябва да работи за енергийната независимост на страната. Необходими са усилия и за енергийната ефективност, убеден е кандидат-президентът от ГЕРБ и посочи, че това ще бъдат неговите приоритети.
"Енергийната независимост на България е важна, за да може всички ваши предприятия да са сигурни, че отново някой няма да им спре кранчето, да ви спре пазарите, да ви направи неконкурентоспособни спрямо други предприятия. Същевременно енергийната независимост е толкова важна, колкото и енергийната свързаност. България е част от Европа и ние трябва да положим всички усилия да се свържем и към Румъния, и към Гърция, и към Турция, и към Сърбия", каза Плевнелиев, като допълни, че правителството работи в тази посока, има конкретни решения, така че към 2013 година да сме свързани.
"Но енергетиката означава енергийна ефективност. България в момента е три пъти по енергийно неефективна от Европа. Енергийната ефективност не беше приоритет досега в действията на българските правителства, да не говорим за президентството. То нямаше енергийната ефективност като приоритет. Енергийната ефективност е едно изключително оръжие не само за да може ние да имаме по-ниски сметки за ток и парно", обясни Плевнелиев. По думите му енергийната ефективност създава по-хуманни градове, автоматически увеличава богатството на българите.
"Да не забравяме, че 80 процента от богатството на българите е в недвижимост. Между другото ето ви един аспект на това как кризата удари богатството на българите. Изследване на една от големите банки показва, че тъй като богатството на българите основно е в недвижимост, кризата удари много здраво богатството на българите. Между 2003 и 2008 година спекулативното наливане на огромно количество капитали води до неустойчив растеж на цените. Богатството на българите измамно бързо расте. Същевременно само падането на цените доведе до... България има 3,1 млн. жилища. Всяко едно да е паднало с паднало със 100 евро на квадратен метър - ето ви 80 млрд. лв. изтрити от богатството на българите, изтрити само заради неустойчивия модел, по който се е развивала тази индустрия. Защо го казвам това? Защото докато в България цените растяха с по 30-40 процента, докато в България през периода 2003-2008 година количеството кредити от 12 млрд., раздадени на семейства, на бизнеса, се увеличи на 36 млрд. 24 млрд. евро бяха раздадени за няколко години и правителствата трябва да могат... а президентът е за това, за да приоритизира енергийната ефективност. Енергийната ефективност дава възможност на всички вас да бъдете по-конкурентоспособни. Дава възможност на всички семейства да имат санирани качествени жилища, в които да живеят по един по-добър начин. Това ще бъдат мои приориитети като президент. Гарантирам", обеща Плевнелиев.
Работата на президента е да чертае дългосрочни стратегии и да търси отговорност, че те се изпълняват, убедена е и кандидатът за вицепрезидент Маргарита Попова. Според нея Конституцията е модерен и много демократичен инструмент, но той все още не е доразработен.
"Има отделни глави, отделни инструменти, отделни разпоредби в модерната българска Конституция, така наречена Конституция на прехода, но които тепърва ние трябва да вдъхнем живот. И аз си мисля, че подборът на един човек, дошъл от бизнеса, човек на действието, който знае как и може, в съчетание с човек, който е отдал живота си на правото, на закона, на уважението към реда, законите към тези които ги правят и са с претенции към тези които ги прилагат, можем да бъдем чудесен екип, който ще вдъхне живот на всички инструменти, които дава българската Конституция, за да ви покажем много скоро, че тя тепърва има живот и чрез нея ние ще направим съпричастни вас, гражданите, за да модернизираме България във всички сектори, в които преди две-три години започнаха реформи", каза Попова.
Искаме да надградим постигнатото, заявиха в Стара Загора Росен Плевнелиев и Маргарита Попова - кандидатите на ГЕРБ за президент и вицепрезидент.