Наблюдатели от ПАСЕ препоръчват повече прозрачност в действията на ЦИК
Наблюдатели от ПАСЕ препоръчват повече прозрачност в действията на ЦИК / снимка: Sofia Photo Agency, Юлиана Николова
Наблюдатели от ПАСЕ препоръчват повече прозрачност в действията на ЦИК
46265
Наблюдатели от ПАСЕ препоръчват повече прозрачност в действията на ЦИК
  • Наблюдатели от ПАСЕ препоръчват повече прозрачност в действията на ЦИК

Наблюдателите на изборите от Съвета на Европа заявиха, че са обезпокоени от многото сигнали за купуване на гласове, липсата на прозрачност в действията на ЦИК и организационните проблеми през изборния ден. Въпреки това обаче, наблюдателите бяха единодушни, че като цяло изборите са протекли спокойно и подредено, и са били демократични. Едната делегация е на Конгреса на местните и регионални власти, а другата - на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа.

13 представители на конгреса са наблюдавали местните избори в осем общини, като са посетили общо 20 секции. Те са наблюдавали изборите в Луковит, Благоевград, Ихтиман, Бургас и др., и са се срещали с представители на ЦИК, с местни политици и обикновени хора.

Ръководителят на Делегацията за наблюдение на местните избори Микел Юками посочи като проблем небалансирания състав на избирателните секции, в които е имало повече членове на управляващата партия: „Друга тема, която повдига безпокойство в членовете на Делегацията към конгреса, са отчетите, които получихме по отношение на купуването на гласове и контролирания вот, което е присъщо най-вече на изложените на риск групи - преди всичко от ромски произход, в малките населени общини и селските райони. Фактът, че купуването и продаването на гласове според законите в България е криминално престъпление, се цени високо от конгреса. Приветстваме пилотния тест да се преброяват гласовете в регионален и в преброителен център, което беше извършено в Бобошево".

Юками цитира проучване на Transparency International, според което 12% от българите са готови да продадат гласа си за пари или някакъв вид натура. Според него трябва да се направят специални програми за тези, които са готови да продадат гласовете си, така и от тези, които са готови да купуват гласове: „Така може да се избегне манипулацията, упражняването на натиск и климат на сплашване, особено в малките селски общности".

Юкани обясни, че Конгресът се ангажира да подпомага местните власти за справянето с тези проблеми.

Членовете на делегацията не са доволни и от това, че предизборната кампания е била платена в медиите - поне частните. Юкани отчете и създалия се проблем с оборудването на секциите за хора с увреждане и удължаването на изборния ден. Той препоръча в бъдеще да се дава възможност за водене на кампания на майчин език. Окончателният доклад ще бъде готов след два или три месеца.

По темата с президентските избори говори Браян Бинди - ръководител на Делегацията на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа. Все още не е готов окончателният доклад на Делегацията, но Бинди изброи основните моменти, които ще бъдат заложени в него. В него се отчита напредъка в усилията на България за създаване на идеална изборна система. Според Бинди изборите са протекли спокойни и организирано. Той също отчете нуждата от драстично подобряване на начина, по който изборите присъстват в медиите, като настоя за равнопоставеност на кандидатите в медийното пространство, както и ясно разграничаване на платената политическа информация.

„Установихме, че е необходимо ЦИК да увеличи прозрачността на действията си и съставът й да гарантира общественото доверие в нейните действия. Смятаме, че Комисията трябва да бъде постоянен, независим и непартийно обременен орган", каза още Бинди.

Според него трябва регистрацията на кандидатите да не бъде толкова обвързана със срокове, защото това затруднява новите или независими кандидати: „Уместно е българските власти да помислят за създаване на специални избирателни списъци само за целите на изборите, а не да се разчита на списъците, съставени от ГРАО и местните власти. Трябва да се подобри и гласуването извън пределите на България, така че да се гарантира суверенното право на всеки българин да може да избира своето управление. По време на предизборната кампания, според нас, трябва да има по-гъвкав подход по отношение на езика, ползван за предизборна агитация, особено в районите с малцинства. Чухме, че има много подозрения за купуване и продаване на гласове, както и принуда за гласуване по един или друг начин. Имаме ограничени доказателства за конкретна секция, в район, населяван от роми. Но за такива упреци, трябва да има доказателства", добави Браян Бинди.