Мисия от ОССЕ ще наблюдава изборите у нас наесен
Мисия от ОССЕ ще наблюдава изборите у нас наесен / снимка: Sofia Photo Agency, архив
Мисия от ОССЕ ще наблюдава изборите у нас наесен
45190
Мисия от ОССЕ ще наблюдава изборите у нас наесен
  • Мисия от ОССЕ ще наблюдава изборите у нас наесен

Ограничена мисия, изпратена от Офиса за демократични институции и човешки права към Европейската организация за сигурност и сътрудничество, ще наблюдава процеса на предстоящите президентски и местни избори у нас. Мисията е в България по покана на Министерството на външните работи и се състои от 21 експерти, които след деня на изборите ще изготвят доклад с оценки от изборния процес, както и с препоръки за следващия такъв.

11 международни експерти, базирани в столицата, и 10 дългосрочни наблюдатели, разположени в различни райони на страната, ще наблюдават и оценяват изборния процес у нас, формирайки Ограничена мисия за наблюдение на избори.

По думите на ръководителя на мисията Вадим Жданович, експертите ще наблюдават администрирането на изборите, спазването на правните разпоредби, както и ще решават възникнали спорове.

„Много важно е да подчертаем, че нашата роля е да наблюдаваме и да докладване, а не да се намесваме. Ние не се интересуваме от резултатите от тези избори, а по-скоро се интересуваме процесът по време на изборите да бъде прозрачен и да отговаря на стандартите на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа, което означава, че те трябва да дават равен достъп на всички, трябва да бъдат справедливи, трябва да бъдат безпристрастни”, обясни той.

По думите на Жданович демокрацията е един непрестанен процес, а наблюдението на изборите е една много важна част от него. Това е петата подобна мисия в България от 1997 г. до сега, отбеляза още ръководителят й.

Нашата роля е да предоставим техническа оценка на процеса. А след това ролята на обществото, политическите партии и правителството са да решат как да използват нашите препоръки и резултати.

В деня след изборите мисията ще излезе с официално становище, което ще включва предварителните заключения и изводи, а окончателен доклад с препоръки ще бъде публикуван осем седмици след изборите.