Българите трябва да кажат „не" на добива на шистов газ в България, смята френската евродепутатка от групата на Зелените Мишел Ривази. Известната природозащитничка е в България, за да подкрепи Ивайло Калфин в усилията му срещу проучването и добива на шистов газ у нас. Двамата посетиха два от най-застрашените градове - Варна и Нови Пазар, за да чуят тревогите на хората и да кажат на местните екоактивисти, че не са сами в битката.
С помощта на еколожката неотдавна бе наложена забрана за добив на шистов газ във Франция.
Госпожа Ривази, във Франция технологията за добив на шистова газ беше забранена. Как стана това?
Най-напред, защото гражданите и кметовете на общините не приеха, защото не бяха информирани за това, което ще се извършва. На второ място, защото след като са видели какво се случва в САЩ и Канада, беше установено, че хидравличното разбиване може да замърси подпочвените води едновременно с химични продукти и тежки метали. На трето място, защото тази технология на добиване увеличава газовете с парников ефект, а има ангажимента да бъдат намалени с 20 процента оттук до 2012 година. Това не създава нови работни места, напротив - закрива такива, защото ние във Франция държим на селското стопанство, което е приятелски настроено към околната среда и туризма, а пък тази технология би изгонила туристите и намалила работните места.
Как, според вас, трябва да се реши въпросът с добива на шистов газ в България. Референдумът ли е най-доброто предложение?
Референдумът е добро решение, защото ще запознае гражданите с това, което ще се извършва по техните земи. Добра инициатива е, но трябва да се приеме закон, който да забранява техника, която замърсява околната среда. Трябва ние, с Ивайло Калфин, като европейски депутати, да действаме в посока на създаване на закон, който да защитава европейски гражданин, защото не става въпрос само за България, а и за Полша, за Австрия, и трябва да се работи в тази посока да няма технология, която да замърсява околната среда. Фактът, че ще се получи 10 или 20 процента енергийна независимос,т оправдава ли това, че ще разрушим природата.
Узрели ли са достатъчно българите да кажат „не" на добива на шистов газ?
Всеки европейски гражданин, който вижда, че разрушават мястото, където живее, мястото, където ще живеят децата и внуците му е способен да каже „не".
Вие вярвате, че българите ще кажат „не"?
Ще направим всичко възможно, за да кажат българите „не". Ще поканим групи в ЕП, за да видят те какво се случва навън, за да ги запознаем с това, което се случва навън и те след това да се върнат тук и да запознаят гражданите с това, което става. И това, че днес съм тук, е добре отново за запознаването на гражданите с проблема, казвайки им: „във Франция казахме „не" и вие тук също можете да кажете не".