Мартин Шулц: Нереалистично е да влезете в Шенген до края на годината
Мартин Шулц: Нереалистично е да влезете в Шенген до края на годината / снимка: БГНЕС, архив
Мартин Шулц: Не е реалистично България да влезе в Шенген до края на годината
46356
Мартин Шулц: Не е реалистично България да влезе в Шенген до края на годината
  • Мартин Шулц: Не е реалистично България да влезе в Шенген до края на годината

България едва ли ще успее да влезе в Шенгенското проство до края на година. Това коментира в интервю за Дарик председателят групата на прогресивния алианс на социалистите и демократите в Европейския парламента Мартин Шулц. Той дойде в България, за да подкрепи кандидат-президентската двойка на БСП Ивайло Калфин и Стефан Данаилов преди балотажа в неделя.

Ето какво още каза Мартин Шулц пред Дарик:

Защо решихте да дойдете в България и да подкрепите БСП преди решаващия тур на местните и президентски избори?

Ивайло Калфин е член на формацията ми в Европейския парламент - аз съм му шеф в Страсбург и той е един от най-добрите ми депутати. И мисля, че като дългогодишен външен министър на България той има много голям международен опит. Калфин е човек, който се чувства задължен на традиционните демократични ценности и това е причината да го подкрепям.

Какво посъветвахте Ивайло Калфин - имахте възможност да разговаряте с него?

Трудно ми е да му дам съвет. Но аз научих нещо от него - а именно, че той се опитва да обедини хората в страна. Той си има своите избиратели на първия тур, но за да получи мнозинство, трябва да се обърне към хора, които принципно не могат да бъдат наречени социалисти. Президентът на една страна трябва да представлява всички хора. И аз останах с впечатлението, че Ивайло Калфин поради ценностите, които изповядва - а именно - прозрачност, плурализъм, демокрация, наистина обхваща много широк кръг хора. И ако можех да го посъветвам, просто бих му казал: продължавай в този дух.

Ивайло Калфин ли е кандидатът за президент с визия за европейско развитие на България?

Да, определено. Най-малкото, като се погледне СВ-то на Ивайло Калфин - бил е дълги години депутат в Европейския парламента, така че той определено е европеец. Ние живеем във време, когато много бързо се забравят някои неща - затова искам да напомня, че именно Ивайло Калфин подписа договора за присъединяването на България към Европейски съюз.

Съгласен ли сте с констатациите на европейски наблюдатели, че първият тур на изборите премина спокойно и подредено?

За мен е трудно да преценя. Чух много критика относно провеждането на изборите, но аз като политик не мога да проверя кое е вярно и кое не. Има международни наблюдатели, които се намират в страната ви и те са длъжни да проверят тези критики.

Групата на социалистите и демократите в Европейския парламент изпрати писмо до председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу с позиция, че са притеснени от начина, по който са проведоха изборите у нас. Ако европейските институции не реагират адекватно и навреме, ситуацията в страната ще се влоши, пише още в писмото. Какво според вас трябва да се предприеме?

Моят колега Ханес Свобода написа това писмо до Барозу и в него има въпроси. Просто ние получихме доклади за такива нередности и затова помолихме г-н Барозу да провери доколко е вярна тази информация.

Вие сте от другата страна и имате поглед отвън. Има ли правителството на ГЕРБ подкрепата на европейските институции?

Борисов има навика да интерпретира света така, както той го усеща. В неговия поглед винаги всичко е хубаво, всички обичат Борисов, действителността обаче понякога е по-различна. Ние например - Калфин и аз, много усилено се борихме България да стане член на Шенгенското пространство. Блокирането за това присъединяване идва именно от консервативни лидери на държави, с които Борисов е в близки отношения в Европейския парламент.

Реалистично ли е България да влезе в Шенген до края на годината?

Не мисля, че е реалистично, защото има много консервативни правителства, които не искат това. Аз между другото, критикувам това - Европейският съюз е правен съюз, в който си има ясни критерии за членство в Шенген и когато критериите са изпълнени, кандидатът има право да стане член на шенгенското пространство. Според нашата оценка България отговаря на тези критерии, така че би трябвало да може да се присъедини. Но отказът не е от социалдемократични правителства, а например от правителството на Холандия, което е консервативно правителство.

В България немалко политици смятат, че е заплаха за демокрацията, ако една партия има изпълнителната и законодателната власт, а сега спечели и президентския пост. Вие споделяте ли подобно мнение?

Не, не е заплаха за демокрацията, когато една партия властва във всички авторитети. И най-вече тогава не е заплаха, когато личностите, които заемат тези позиции, са демократи. Но със сигурност е предимство, когато тези различни институции са разпределени. Имаме налице президентът Първанов, за когото мисля, че беше изключително добър президент. Имаме министър-председателят Бойко Борисов, който идва от съвсем различен политически спектър. И аз мисля, че това разпределение е добро. Но това, което се касае за Калфин, е, че той е личност, която от една страна представлява социалдемократичните избиратели, но от друга страна - той представлява консервативния гражданин. И всъщност това го прави абсолютен късмет за тази страна. Защото от опит се знае, че хората, живеещи в демокрация, търсят конфронтация - между аргументи и програми. От друга страна, хората желаят личност, която да ги обединява. Аз мисля, че Борисов е специалист по конфронтацията, а Ивайло Калфин е човекът, който може да ги обедини.

Аз съм тук като приятел на Ивайло Калфин, който иска да спечели тези избори. Като моят принос е да кажа на българите да гласуват, да им кажа, че впечатленията ми от работата с него са отлични. Той е достоен представител на тази прекрасна страна.