Актът на помилване трябва да бъде публичен и открит, заяви в предаването „Седмицата” на Дарик кандидатът на ГЕРБ за вицепрезидент Маргарита Попова. Помилвайки, държавният глава не може да поставя под въпрос равенството, нито може да поправя влезли в сила присъди, а да приложи човешка милост заради настъпили в последствие обстоятелства, коментира още Попова.
Според нея Консултативния съвет по национална сигурност трябва да работи превантивно, а не да обсъжда мерки след събитията като в случая с Катуница.
„Мисля, че трябваше да бъдем по-ясни, по-настойчиви и повече пъти да повторим нашата непогрешна позиция по случая Катуница. А именно, че случаят започна като криминален инцидент, след това обаче политически субекти и партии яхнаха случая, политизираха, създадоха етническо напрежение. Ние излязохме с едно много кратичко становище като отговор на въпрос на журналисти. Казахме, че не трябва да се политизира въпроса, всички институции трябва да работят, за да няма етническо напрежение и че това е криминален случай. Но трябваше да повторим по-ясно тази позиция, която е правилна и до ден днешен. Да обърнем внимание на младите хора, които в най-първия момент, най-малките излязоха да протестират и не бяха яхнати от политическата вълна, те излязоха да протестират емоционално”, заяви Попова.
„Тези млади хора бяха използвани и нещата бяха политизирани, което е много зле и трябва да се научим да не правим това. Задачата на президента е своевременно да реагира, за да не се използва и да не се политизират нещата”, уточни тя.
На въпрос трябва ли да има още правомощия вицепрезидентът Маргарита Попова заяви, че ще прецени като стане вицепрезидент. „Ние сме заявили, че ще бъдем активна двойка, ще работим заедно, ще работим много видимо, по-открито, много различно от това, което представлява президентската институция сега. На този етап не бих могла да кажа трябва ми това и това, но в процеса на работа може да се наложи да стигнем до решение президентът да превъзлага и още други задачи и функции да се изпълняват от вицепрезидента.