Държавата трябва да увеличи интереса към младежите, които са завършили своето образование, защото всеки трети от тях, е безработен. Това заяви кандидатът на БСП за президент на републиката Ивайло Калфин на срещата си с представители на Синдиката на българските учители. Той определи образованието като приоритет за развитието на страната. Намаляване на броя на незавършилите ученици, осигуряване на работа на завършилите и ново разпределение на делегирания бюджет, който определя финансите в основните училища, са само част от промените, които според Калфин трябва да бъдат предприети за по-добро образование.
Калфин определи срещата си с представители на Синдиката на българските учители като една от най-важните за бъдещето на страната: „Всеки е убеден, че образованието е ключът към успешна държава и ключът към успешна реализация на всекиго, а в образованието има доста проблеми".
Като основен проблем на българското образование, Калфин посочи неговото финансиране. По думите му, когато делегираните бюджети са на човек, това неминуемо води до намаляване на качеството на образованието: „В България образованието е недофинансирано".
Според Калфин този факт е предпоставка и за познат до болка проблем - закриването на училищата. Кандидатът за президент даде за пример повечето от страните в Европейския съюз, които в периода на криза са направили две важни неща: подпомогнали са вътрешния си пазар и са инвестирали в образование.
„Каква е логиката, която има в Европа? Че кризата идва и ще свърши и оттук нататък, за да бъде конкурентна една национална икономика, тя трябва да има повече добавена стойност, свързана с образование, ноу хау и качество на работната сила. Тази година 68 000 деца завършват училище, а преди 12 години са започнали малко под 100 000", каза той.
Калфин подкрепи предложеното от синдикатите увеличение на задължителната възраст за обучение от 16 на 18 години. По думите му по този начин ще се намали процентът на незавършилите средно образование ученици.