Калфин: Ножицата между много богати и много бедни се отваря все повече
Калфин: Ножицата между много богати и много бедни се отваря все повече / снимка: Sofia Photo Agency, архив
Калфин: Ножицата между много богати и много бедни се товаря все повече
45221
Калфин: Ножицата между много богати и много бедни се товаря все повече
  • Калфин: Ножицата между много богати и много бедни се товаря все повече

Кандидатът за президент на Българската социалистическа партия Ивайло Калфин заяви подкрепата си за кандидатите за кметове на левицата в Старозагорския регион на предизборен концерт под липите. Калфин се срещна и с представители на политическо движение Социалдемократи в Стара Загора и Независимия инициативен комитет в града, създаден в подкрепа на кандидат-президентската двойка Ивайло Kалфин и Стефан Данаилов.

Разликата между много богати и много бедни в страната е огромна. Върнала се е вересията по селата, хората живеят на кредит и в страх. Тази картина след срещите си с граждани очерта кандидатът за президент на левицата Ивайло Калфин по време на среща с поддръжници и представители на политическо движение социалдемократи в Стара Загора.

„Между митовете и реалността ножицата става много голяма. Тази ножица между много богати и много бедни се е отворила страшно за тези две години и продължава да се отваря още повече. Реалността е по-различна от рязането на лентичките. Реалността е свързана със страхотно обедняване, с това, че хората не могат да си позволят много неща, включително и храна, с това, че много от хората, по селата особено, отдалечените възрастни хора вече живеят на кредит от магазина. Върнала се е вересията, масово е по селата. В момента, понеже не може да събере приходи от данъци, държавата се опитва да събере приходи от глоби. 25 млн. лева са начислените глоби на земеделски производители дотук. Няма как да работи държава по този начин. Просто няма как да работи икономика тогава, когато свиеш и на практика задушиш вътрешния пазар. Намаляването на потреблението убива малките фирми. Малките фирми и средните, които работят за вътрешния пазар, затварят, уволняват работници, това увеличава още повече безработицата. В земеделието 293 млн. е субсидията тази година за преките плащания. С едната ръка се дават, с другата ръка 275 млн. се взимат обратно - под формата на данъци на земеделските производители, невърнати пари за акциза за горива, който би трябвало да се плати, и глоби. 25 млн. лева са начислените глоби на земеделски производители дотук. В България работят само фирмите, които изнасят в Европа, работят малко фирми, които са свързани с държавните поръчки. Те не плащат на работниците си. Тук, в Старозагорско, бях преди две-три седмици в Раднево, в Гълъбово работници, които работят на магистралата не са получавали заплати от месеци. Къде отиват средствата, не знам. Магистралите се плащат само със средства от бюджета. Едно европейско евро не е дошло от началото на годината по тях. 4,5 млрд. вече е похарчило правителството над приходите за две години. От тях малко над 3 млрд. са от фискалния резерв и около 1,5 млрд. са нови заеми, които е взела държавата.

Затварят се болници. Миналата година правителството е намалило на общинските болници с две трети бюджетите, защото не излиза някой да им каже „затваряме болниците", така по-лесно става. От 120 общински болници голяма част са фалирали, други са на ръба на фалита.

Ако така продължаваме, страната ще изпадне, отдавна вече не го смятам това, че се отдалечаваме от ЕС непрекъснато, ние правим обратните неща, но страната ще изпадне в много тежки процеси. Не го казвам, за да плаша който и да било. Аз самият съм много притеснен от това нещо. Но това, което виждам, е желание за още власт в ГЕРБ. Малко им е това, което имат, искат още. Искат кметски места, искат президентската администрация, не за да вършат работа, а за да си мълчат. Очевидно е, че целта е Борисов да държи цялата власт и да контролира кой, къде, какво прави и как прави. Не е приемливо и не е допустимо това нещо за държавата. 21 век европейска и демократична България да я свързваме с единовластие, с един човек, който няма никакво отношение към институциите, за мен, е обидно. Най-големият проблем е, че икономическата криза преминава в социална. Това е нещо, което нито една държава от Европа не си позволи да го направи. Икономическата криза може да се овладява с някакви инструменти, социалната криза е абсолютно неконтролируема от държавата. Хора, които са притиснати до стената, с ниски доходи и без работа, в образованието да не отварям дума колко е тежка ситуацията, това напрежение избива някъде".

Ивайло Калфин коментира и случая в Катуница, който по думите му не е никакъв криминален акт и може да доведе до много страшни процеси в страната: „Тук има много по-дълбоки процеси и той не е първият и не е единствен такъв случай. И тези протести, които има в много градове сега, могат да доведат до много опасни последствия".

Според кандидата за президент на левицата Ивайло Калфин президентската институция е тази, която трябва да посочва проблемите и да помага за тяхното разрешаване: "Президентската институция е една от тези, които могат да показват какви са проблемите и с инструментите, които има, а те не са малки, да се опита да промени дневния ред на държавата. Защото дневният ред на държавата не е рязане на лентички. Дневният ред би трябвало да бъде абсолютно различен".

По време на митинга в Стара Загора от социалистическата партия призоваха на 23 октомври хората да гласуват с интегрална бюлетина № 8 за кандидат-президентската двойка Ивайло Калфин и Стефан Данаилов, а за местния вот - с бюлетина № 57, за да се прекрати централизираното управление на ПП ГЕРБ. С песента „Слагам край" и други любими заглавия на старозагорци певецът Миро също взе участие в митинга.