Кандидатът на БСП за държавен глава Ивайло Калфин подкрепи създаването на консултатитев съвет по културната политика. Претендентът за държавен глава взе участие в дискусия за президенската институция и културата в България. Калфин призова на културата да не се гледа само като на икономически отрасъл. По думите му дори тези части от културния живот, които са губещи, трябва да бъдат финансирани, а не да бъдат закривани.
Кандидатът на БСП за президент Ивайло Калфин коментира, че културата е една от областите, в които може да се търси национално обединение. Той допълни, че президентът би трябвало чрез културата да търси пътища за диалог и да се противопостави на тенденциите за разединение.
Той е категоричен, че българската култура е и един от силните инструменти на страната в международните й отношения.
„И там вече президентските функции са пряко свързани с развитието на културата и използването й като част от силните активи, които може да има България в международните отношения", смята кандидатът за държавен глава на БСП.
По думите на Калфин в демократичните години на България, четирите мандата на тримата президенти има действително много добри примери и за инициативи, свързани с културата, и за формати, които обсъждат културата, и за внимание по отношение на различни културни постижения.
„Президентът е човекът, който би трябвало да търси основната насока, не толкова да изработва конкретните елементи на тази политика, но в същото време той би могъл да бъде институцията, която да даде платформа, да даде основа на всеки, който има отношение към развитие на културата да изрази своето мнение и по този начин в една подобна обществена дискусия да се търсят най-добрите политики", коментира Ивайло Калфин.
Той подкрепи идеята да се създаде консултативен съвет за културна политика и гражданското общество да има място в президентската институция. „За мен е важно да се чуят различни гледни точки в един дебат. В изпълнителната власт това трудно се случва. Мисля, че президентската институция може да го осигури", допълни кандидатът на БСП за държавен глава.
Калфин заяви още, че културата не може да бъде на самоиздръжка и държавата трябва да заделя достатъчно средства, за да може сферата да се развива.
„Културата създава и добавена стойност, и работни места, което е бих казал нейната допълнителна ценност, защото основната ценност все пак е да създава духовния продукт, а не толкова добавената стойност и икономическата. Но в никакъв случай не може да се подценява делът й в икономическото развитие. Аз мисля, че всички форми на подкрепа на културата - и със субсидии, които има в момента, и с европейски програми, които се увеличават след 2014 година, има такива инструменти, на които не пише специално за култура, трансграничното сътрудничество, но те могат да се използват за развитие на културни продукти. Всички те безспорно трябва да се използват. Много е важно да не гледаме на културата само като икономика", каза той.
Кандидатът на БСП за държавен глава каза, че в културата има губещи от икономическа гледна точка дейности, но той в никакъв случай не би искал да вижда, че това означава тяхното закриване. „Ще дам пример с политиката за закриване на театри в голяма част от градовете и други културни институции - опери, музикални театри. Това, че няма достатъчно публика да се издържа самият театър, не значи, че трябва да се закрие", каза още той. Калфин даде пример със група млади ентусиасти в Смолян, които искат да се занимават с актьорско майсторство. По думите му закриването на театъра и на тази трупа би означавало, че и това изчезва от Смолян.
„Да, няма икономическа логика, не може да се самоиздържа тази дейност, но тя трябва да бъде субсидирана. Има неща, които са над икономическите дейности и в национален и международен план аз мисля, че на културата трябва да се гледа по този начин. Култура без субсидии няма", категоричен е Калфин.
Кандидатът на БСП за президент обясни още, че държавата трябва да има достатъчно бюджет за култура и той да бъде постоянен. Освен това според Калфин бюджетът трябва да бъде предвидим, за да може сферата да разчита на него и да се развива. Освен финасиране, държавата трябва да има и база, която да предоставя за културни събития, допълни кандидатът за държавен глава от БСП.