Калфин: Кризата съществува, но тя не обяснява липсата на национални действия
Калфин: Кризата съществува, но тя не обяснява липсата на национални действия / снимка: Sofia Photo Agency, архив
Калфин: Кризата съществува, но тя не обяснява липсата на национални действия
45475
Калфин: Кризата съществува, но тя не обяснява липсата на национални действия
  • Калфин: Кризата съществува, но тя не обяснява липсата на национални действия

2 милиарда лева са задълженията на държавата към бизнеса. Това заяви в Пазарджик кандидатът за президент на Българската социалистическа партия Ивайло Калфин. На среща с бизнеса той обобщи, че 4.5 милиарда лева са похарчени над приходите в държавата за две години. Кризата съществува, каза още Калфин, но тя не обяснява липсата на национално действие. Според него, ако има страни в Европа, които излизат от кризата, България се е закрепила на нулата.

4,5 млрд. лв. са похарчени над приходите на държавата за две години, каза Ивайло Калфин, като допълни, че от тях около 3 млрд. лв. са от фискалния резерв, който е бил оставен, и около 1,5 млрд. лв. са нови заеми, които е взела държавата.

„За съжаление няма много ефект, да не кажа никакъв, от тези допълнителни 4,5 млрд. лв., които са страшно много пари за българската икономика за две години. Никой не се сеща да постави въпроса, поне аз не го чувам напоследък от правителството, че в един бюджет освен разходи, има и приходи. И преди да започнеш да разпределяш нещо, трябва да има кой да го произведе и кой да го преразпредели", каза Калфин.

Според него от Министерството на финансите много са занижили целите в бюджета. „Спомняте си, през 2009 година се наложи корекция на бюджета и 2010-а, след това започнаха ниски цели за приходите да се залагат нарочно, за да има преизпълнение. Днес бюджетът си е поставил за цел да събира много по-малко средства, сравнени с размера на икономиката, отколкото преди две години, въпреки че се запазват същите ставки", коментира Калфин.

Това идва основно за сметка на събираемостта на данъците, каза кандидатът за президент на БСП.

„Тогава, когато имаш подобни ставки, тогава, когато имаш подобен брутен вътрешен продукт, няма нито една логика да занижиш целите. Получава се нещо още по-лошо - даже и занижените цели не се получават", коментира претендентът за държавен глава. Според него проблемът е свързан с две неща: от една страна е събираемостта, от друга страна е, че „не можеш да чакаш една кокошка да снася яйца, ако я задушиш преди това".

„Не можеш да чакаш производството, бизнесът, икономиката да плаща данъци, ако не си дал възможност да се развива. И тук политиката в България няма нищо общо с това, че има световна криза. Чувам от представители на управляващите - те, разбира се, трябва да защитават политиката си - казват: това е положението, има световна криза и кризата е и в България. Или разправят колко тежка ситуация са намерили от предишното правителство. Нито едното е вярно, нито другото е вярно", категоричен е Ивайло Калфин.

Калфин изрази мнение, че кризата съществува, но тя не обяснява липсата на национални действия. По думите му виждаме, че има страни в Европа, които започнаха да излизат от кризата не статистически, а реално с по 2-3 процента ръст, а България се закрепи на нулата.

„В момента предприятията, които работят, основно са или тези, които изнасят за европейските пазари или тези, които се въртят около държавните поръчки. Между другото, даже и тези, които са около държавните поръчки, държавата не плаща достатъчно и съответно средствата не стигат. Даже и по магистралите работници с месеци не си получават заплатите. Да не говорим, че от началото на годината няма един лев от европейския бюджет, получен за магистрала „Тракия", която се строи в момента. Всичко се финансира от националния бюджет. Доколкото разбирам, има несвършена работа от правителството и ние няма и да получим финансиране, така че всичко ще остане за сметка на бюджета", каза Ивайло Калфин.

По думите му тук идва въпросът, къде е приоритетът. „След като имаш някакъв бюджетен ресурс и искаш нещо да развиеш, въпросът е къде слагаш приоритета и как най-ефективно да изразходваш тези средства. Мисля, че тук има една основна грешка: грешката е свързана с това, че в България всичко, включително и икономиката, е остатъчно, в смисъл не е в целите на правителството, ако остане. Всички цели на правителството се съсредоточават около това колко е голям бюджетният дефицит", коментира Ивайло Калфин.