Калфин иска да обърне посоката на България към Европа
Калфин иска да обърне посоката на България към Европа / Sofia Photo Agency, архив

"Чадърът над Кирил Рашков очевидно е свързан с управляващите днес. По времето на управлението на левицата, доколкото знам, е имало доста проверки срещу него - отнемани са му тирове с контрабанда, спирано му е нелагално производство, това заяви кандидатът за президент на БСП Ивайло Калфин по повод актуалната тема Цар Киро и събитията в с. Катуница. "Вижда се къде са му били чадърите - от СДС и ГЕРБ. Той работи открито за тях, казва си го и те му осигуряват съответната закрила", каза още Калфин.

На въпрос дали би протестирал пред Франция по повод новото изселване на 200 български и румънски роми, Калфин категорично заяви, че би го направил: "Това, което днес се случва, не предизвиква никаква реакция от българска страна, което потвърждава това, което пише във френските медии, че България няма какво да прави с ромите и се отървава, като ги праща в Европа".

Запитан дали би подкрепил разрушаването на незаконните постройки - от гетата до остъклението на балконите, кандидат-президентът на БСП заяви, че търсенето на справедливост със задна дата е до голяма степен "помпане на мускули". "Виждаме какво направи и сегашното правителство, обясни как ще бутне всички незаконни строежи, но се стигна до там, че нищо не направи".

По темата за правомощията на президента да помилва обвинени в престъпление, Калфин заяви, че помилването в досегашната практика на държавния глава е голямо изключение, помилване е възможно, когато са налице изключително сериозни и хуманитарни причини.

Ивайло Калфин е категоричен, че ако оглави президентството, ще продължи инициативата Българската коледа, защото тя има две функции - помощ и чувство на солидарност. "В най-развитите държави благотворителността е активна. Колкото е по-развита една държава, толкова хората имат чувство към обществото, в което живеят, а това е не по-малко важно".

За Калфин проблемът с майките и помощите, които те са получавали за гледане на дете, а то е ходело на ясла, е изцяло на държавата и тя трябва да си поеме отговорността пред тези майки.

Кандидатът на БСП за президент е твърдо за строежа на АЕЦ "Белене", която да бъде последно поколение ядрени съоръжения, при спазване на еконормите, след което те да бъдат заместени с възобновяеми източници.

Въвеждането на еврото не е актуална тема за евентуалния мандат на Ивайло Калфин, "трябва да се отложи този въпрос, докато страната ни не се подготви икономически".

В Гърция има стотици българи, които работят, страната ни има много бизнес отношения там, затова не ни е безразлично какво става в южната ни съседка, поясни Калфин. По повод съдбата на друга съседна на нас държава - Турция, и нейното кандидатстване за влизане в Европейския съюз, Ивайло Калфин е на мнение, че стремежът на Турция за ЕС е положителен, но не е въпрос, който ще се реши в близко бъдеще.

Според кандидата за президент на БСП България няма излишни посолства, а затварянето на такива, ни лишава от възможности в тези страни. По думите на Калфин, българско гражданство трябва да се дава със сериозна процедура, "70 000 души са получила гражданство през последните 10 години, важно е да няма хора, които да злоупотребяват с тази това".

Кандидат-президентът на БСП беше категоричен, че ако спечели изборите, ще прави редовни обръщения към хората, но не само по традиционните начини, но и в интернет.

На въпрос защо иска да стане президент, Ивайло Калфин каза: "Пътят, по който България върви през последните години, е сбъркан. България въври към социална криза, към подценяване на важните проблеми за хората - пари, работа, здравеопазване, страната ни се занимава с измислена действителност, с магистрална пушилка. България трябва да тръгне в друга посока, в тази, в която вървят европейските граждани, за да видят българите смисъла от членство в ЕС".