Легенда
1. Меглена Кунева - Инициативен комитет
2. Росен Плевнелиев - ГЕРБ
3. Сали Ибрям - Национално движение единство
4. Румен Христов - Съюз на десните сили
5. Мария Капон - ЕНП
6. Стефан Солаков - Национален фронт за спасение на България
8. Ивайло Калфин - БСП
9. Волен Сидеров - „Атака"
12. Алексей Петров - Инициативен комитет
13. Николай Ненчев - БЗНС
14. Атанас Семов - РЗС
15. Павел Чернев - Партия за хората от народа
16. Димитър Куцаров - Инициативен комитет
17. Красимир Каракачанов ВМРО - БНД
18. Андрей Чорбанов - Българска демократична общност
19. Николай Василев - Инициативен комитет
20. Светослав Витков - Инициативен комитет
21. Венцислав Йосифов - Инициативен комитет
Новият президент на България ще бъде избран на балотаж на 30 октомври. Според резултатите от изборите на 23 октомври за „Дондуков" 2 ще се борят кандидатите на ГЕРБ и БСП Росен Плевнелиев и Ивайло Калфин. В девет областни града беше избран кмет на първи тур.
Кандидатпрезидентската двойка на ГЕРБ Росен Плевнелиев и Маргарита Попова събират 39.8 процента от гласовете в първия тур на президентските избори, а опонентите им от БСП Ивайло Калфин и Стефан Данаилов печелят 29.1 процента - това показват междинните данни на Централната избирателна комисия при обработени около 88 процента от протоколите на секционните комисии.
За Волен Сидеров са гласували 3.66% от избирателите, за Стефан Солаков - 2.62%, за Атанас Семов - 1.91%, за Румен Христов - 1.85%, за Светослав Витков - 1.40%, за Сали Ибрям - 1.28%, за Красимир Каракачаноя - 0.99%, за Алексей Петров - 0.98%, за Мария Капон - 0.94%, за Николай Ненчев - 0.30%, за Венцислав Йосифов - 0.22%, за Павел Чернев - 0.22% за Димитър Куцаров - 0.21%, за Андрей Чорбанов - 0.19%, за Николай Василев - 0.17%.
Окончателните данни от президентския вот ще станат ясни след като още 66 от общинските избирателни комисии завършат въвеждането на секционните протоколи, съобщи говорителят на ЦИК Бисер Троянов.
От комисията обясниха затрудненото предаване на протоколите в Столичната общинска избирателна комисия с големия брой секции и по-трудоемкото провеждане на избори 2 в 1. До вечерта ще могат да се приемат всички протоколи, увериха от ЦИК.
Съчетаването на двата вида вот доведе до забавяне на процедурата по отчитане на изборните резултати, обясниха от Централната избирателна комисия. Всички общински избирателни комисии са получили еднакви указания за работа по време на изборите, заяви Бисер Троянов: „По предаване на избирателните списъци, печата, декларациите и удостоверенията, неразделна част към избирателните списъци, да се предат от ЦИК на ОИК. Отделно всички използвани и неизползвани бюлетини, опаковани за всеки вид поотделно в чувала, с който след това да бъде предаден на съхранение на комисията по член 242 - това е новата комисия, която предвижда изборният кодекс".
Комисията ще провери сигналите за спор между членовете на секционна комисия в община Белица, при който някои от тях си тръгнали и това забавило приключването на изборния ден.
В областните градове на първи тур има избрани кметове в София, Бургас, Шумен, Добрич, Монтана, Кърджали, Пазарджик, Габрово и Кюстендил.
Според междинни резултати при обработени 100.00% протоколи на СИК в ОИК в Добрич Детелина Николова от ГЕРБ печели изборите на първи тур с 63.55%, а Емилия Добрева от БСП - 15.18%. В Габрово печели Таня Христова от ГЕРБ с 57.67%. В Шумен кандидатът на БСП за кмет Красимир Костов печели на първи тур с 52.05%, Димитър Александров от ГЕРБ има 35.67%. В Монтана досегашният кмет Златко Живков, кандидат на ВМРО-НИЕ, печели с 55.06%. В Кърджали Хасан Азис, досегашен кмет, издигнат от ДПС, печели с 51.95%. В Пазарджик печели независимият Тодор Попов, досегашен кмет, с 68.94%. В Кюстендил също печели досегашният кмет Петър Паунов с 52.94%.