Българите трябва да бъдат питани за шистовия газ, смята Калфин
Българите трябва да бъдат питани за шистовия газ, смята Калфин / снимка: Sofia Photo Agency, архив
Българите трябва да бъдат питани за шистовия газ, смята Калфин
45836
Българите трябва да бъдат питани за шистовия газ, смята Калфин
  • Българите трябва да бъдат питани за шистовия газ, смята Калфин

Рисковете от добива на шистов газ са много по-големи от ползите, изтъкна във Варна кандидатът за президент от БСП Ивайло Калфин. Той за пореден път защити позицията си, че е необходим референдум, в рамките на който да се представят аргументите „за" и „против" шистовия газ и българите да решат какво искат.

Да даде рамо на Ивайло Калфин в битката му срещу проучването и добива на шистов газ, във Варна дойде и френската евродепутатка и известна еколожка Мишел Ривази. Благодарение и на нейните усилия преди три месеца във Франция беше забранен добивът на шистов газ.

Референдум по въпроса за шистовия газ трябва да има категоричен е Ивайло Калфин. „За мен е много е важно преди да се започне една такава дейност, която може да има значителни обществени рискове, да се информират гражданите и те да се попитат", допълни той.

Според кандидата за държавен глава енергийната независимост не е свързана с добива на шистов газ. „А е свързана с включването ни с енергийните, газовите системи на съседни страни, от които може да се внася газ от цял свят", каза Калфин.

Добиването на шистов газ може да доведе до непоправими последици за околната среда, предупреди и Мишел Ривази - един от най-активните противници на извличането на шистов газ в Европа. Технологията е опасна, тя може да зарази почвата, водите, а оттам и хората. Освен това този добив няма да доведе до повече работни места, както се твърди, тъй като тези, които са занимават с шистовия газ, трябва да са тесни специалисти, отбеляза Ривази.

„Ние сме по-скоро за един енергиен преход, като този преход се позовава на три неща: първо, да се избягва разхищаването на енергията, второто е енергийната ефективност, изолиране на сградите и употреба на уреди, които консумират по-малко енергия и развиване на възобновяемите източници на енергия, които са бъдещето", каза Ривази.