Алексей Петров: Предизборен плакат замества лепенката на силова структура от 90-те
Алексей Петров: Предизборен плакат замества лепенката на силова структура от 90-те / снимка: Sofia Photo Agency, архив
Алексей Петров: Предизборен плакат замества лепенката на силова структура от 90-те
45797
Алексей Петров: Предизборен плакат замества лепенката на силова структура от 90-те
  • Алексей Петров: Предизборен плакат замества лепенката на силова структура от 90-те

Кандидатът за президент Алексей Петров бе в Димитровград днес. За един нов феномен в обществения и политическия живот на страната, а именно как предизборният плакат замества познатата от 90-е години на миналия век лепенка на силова структура, говори той на срещата си с хората там.

"За пореден път тук, в Димитровград, преди да дойда на тази среща, проведохме среща с представители на малкия и средния бизнес, с участие на представители на животновъди и земеделски производители. Поводът не беше чак толкова това, което се случва със земеделието в България и предстоящото дело за нерегламентираната държавна помощ, а по-скоро за това, че в последните дни, при това не само в Димитровград, се появява един нов феномен и този нов феномен се състои в това, че голяма част не от предприемачите от малкия и средния бизнес, които са във фалит, а предприемачи от малкия и средния бизнес, които развиват дейността си нелошо, заради така безпрецедентната репресия към тях, някои се замислят, а други вече са взели решение да замразяват бизнеса си и да напускат страната. Не зная дали за вас това е новина, но за мен това е факт", заяви Петров.

"Първата информация, която получих за този феномен наистина беше в Петричкия район, че някои хора предпочитат да замразят временно бизнеса си, да напуснат страната за около година и половина-две, докато тези хора си отидат, както те се изразяват, и след това да дойдат, ако има нормална среда за развитие на бизнес.

Това тук, в Димитровград, с още по-голяма сила е валидно. Тук се е възстановил,а не породил един феномен от 90-те години и това е т. нар. форма на защитната лепенка, някога в 90-те, на силовите структури, като лепенката тук всъщност е заменена с плаката на ГЕРБ. Това е констатация. Ако искате, можем заедно да тръгнем, мога да ви представя имена дори, че има една разработена схема, един подход, модел, при който отиват активистите на партия ГЕРБ, провеждат някакъв неясен разговор с представителя на малкия и средния бизнес или с предприемача, най-често това са кафенетата и магазинчетата по главните улици, и ако му е трудно на предприемача да разбере всъщност какво му се предлага, на следващия ден го навестяват данъчните, ХЕИ и ДВСК. Оставя му се едно телефонче, след което той разбира, че трябва да се обърне към активисти на ГЕРБ, поставя се плакатчето от вътрешната страна на витрината и проверките спират.

Това на нашия език, на експертите по национална сигурност, означава две неща. От една страна става дум за политически мотивирано насилие, което граничи с терора и тероризма, а от друга страна става дума за още по-голяма заплаха за националната сигурност - това е ликвидиране на малкия и средния бизнес, т. е. гръбнака на икономиката, който дава хляба на хората. Това в момента се случва тук като се проявява по един безпрецедентен начин в Димитровград, разбира се и в цялата страна".

Изключително активни бяха хората в питанията си към кандидата за президент Алексей Петров. На въпрос на местен жител дали е нужен валутния борд на България и действа ли планът Ран-Ът., Петров отговори, че смята, че е нужен валутният борд и „е опасно при тези хора да се разделим с валутния борд, защото могат да приложат едни инструменти на хиперинфлацията, за да се обогатят и да пострада България още повече. Ще се случи, както се случи с банките някога, на което не знам дали ще могат да издържат българите. За плана Ран-Ът имам опит от службите и затова заявявам най-категорично: Никога никой грубо от специалните служби, бих казал на САЩ или на Европа, по някакъв груб начин не се е опитвал да упражнява натиск на представители на българските специални служби. Всичко, което се случва в България, не го определям като конформизъм на българските политици към европейците и всички други, всъщност повтаря се това, което беше някога със Съветския съюз. Става дума само и единствено за предателска политика на управляващи, които и да са те. Никой по никакъв начин не идва отвън да ни посочи, че чуждестранната фирма трябва да спечели обществената поръчка. Ние предаваме нашите фирми. Давам този пример понеже разполагам с доказателства, аз съм работил в ДАНС, включително по линия на икономиката, точно за тези неща.

На срещата в Димитровград Алексей Петров припомни: "Нещата могат да станат, т. е. можем да си защитаваме интересите. Ние играем себе си, всичко при нас е естествено, прозаично, няма режисура, няма цирк, няма театър".

Близо два часа продължи срещата на Алексей Петров с димитровградчани в клуба на учителя „Наука", който се оказа тесен за всички, които искаха да разговарят с кандидата за президент, да зададат въпрос или да споделят мнение.