Студенти от няколко университета в страната отправиха редица въпроси към премиера Бойко Борисов. Младите хора бяха придружени от кандидата за президент Алексей Петров и направиха опит да се срещнат с министър-председателя в сградата на правителството в София.
Кандидатът за президент и близо 50 студенти от различни университети в България направиха опит да се срещнат с премиера Бойко Борисов по време на заседанието на Министерския съвет. Защо поискаха да се срещнат с министър-председателя, отговори Алексей Петров: „Кой взриви Сашо Диков - аз или той? Защото е важно четвъртата власт на България да не се сплашва по този начин. Като казвам този начин, това е безпрецедентно. Става дума за системен тероризъм върху българската журналистика. Включително моят въпрос, аз бих си преотстъпил мястото на младите хора да отидат да зададат тези въпроси, защото в тези въпроси се съдържа бъдещето на нацията - затова сме тук".
Студентката Росица Андонова изрази мнение, че няма политика към младите хора и допълни, че младите хора са подготвили въпроси, на които се надяват да получат отговор: „Това са въпросите, които всеки млад човек в България си задава: знаете ли колко безработни висшисти има у нас, господин Борисов; още ли смятате, че най-големият проблем на България е лошият човешки материал; Вие какъв точно материал сте; колко от младите служители в Министерския съвет и държавните институции са с фалшиви дипломи от международни университети и колко млади хора, дипломирали се тук, в България, са назначени без шуробадженащина и препоръки. Две дипломи, пет години труд и накрая какво, 300 лв. заплата? Искаме да ви попитаме, господин Борисов, докога? Ние сме млади, искаме да живеем, не да доизживяваме. Каква според Вас е формулата, за да се повиши средната работна заплата? Господин Борисов, знаете ли какво работят IT-специалистите? Как определяте стандарта на живот в България? Според Вас младите хора какъв стандарт на живот имат у нас? Господин Борисов, защо медиците напускат страната ни? Ние да емигрираме или да оставаме? Съгласни ли сте държавните субсидии, които получават партиите у нас, да бъдат инвестирани в образованието? Кога ще има програма за хора с увреждания, занимаващи се с малък и среден бизнес, господин Борисов? След като ни сравнихте с кучета, посъветвахте ни да садим картофи и да станем овчари, мислите ли, че имате морално право да искате нашето доверие? И, господин Борисов, малко се притесняваме да зададем въпроса, който ни вълнува, защото преди известно време ни накарахте да разберем, че сте способен на много неща на инат и тук, студентите са от всички университети в България".
Пред Министерския съвет Алексей Петров попита дали членовете на кабинета могат да слязат, за да уважат младите хора. „Министър означава слуга. Попитайте най-големия слуга, който аз дойдех лично да попитам, той ли взриви Сашо Диков или аз. Утре може да се случи това на някой от тези хора тук. Тук има 53 въпроса, от които досега зададоха студентите 16. Извикайте слугата, заедно с всички други слуги, да дойдат тук и да уважат младите хора, които са бъдещето на нацията", коментира претендентът за държавен глава.
Студентите, които придружаваха кандидата за президент, носеха със себе си и лента, с която се откриват специални събития. „Много неща да открие, но в никакъв случай не трябва да открива магистрали, хубаво нещо са, но не за сега. Ако продължи тази разрушителна политика, ако наистина продължи унизителното раздържавяване в България, ако хората нямат наистина работа, ако се унищожава малкият и средният бизнес, тези хора няма как да се реализират, те са обречени на емиграция", категоричен бе Петров.
Единствено образователния министър Сергей Игнатов се срещна с групата. Чрез него студентите предадоха въпросите си към премиера Борисов.
„Ако те смятат, че бъдещето им е в чужбина, могат да опитат и опитът показва, че само 20 процента остават, другите се връщат отново в България. Ако наистина сериозно го поставят този въпрос, нека да се огледат и да видят къде е по-стабилната чужбина. Ако намерят по-стабилна страна, която да им гарантира бъдещето, аз мисля, че в момента кризата така се разгръща около България и сред нашите партньори, така че бъдещето на всички е в България", каза образователният министър.
Преди да си тръгнат, студентите прерязаха лентата. „Откриваме си пътя към Европа", лаконичен бе коментарът на един от тях.