/ iStock/Getty Images
На 20 май 2007 г. в България се проведоха първите избори за членове на Европейския парламент. На този ден българите определиха 18-те първи пряко избрани български евродепутати. Преди това в ЕП ни представляваха доскорошните наблюдатели, които с присъединяването на България към ЕС получиха и статут на евродепутати.

През 2007 г. гласоподавателите определиха 18 евродепутати измежду общо 218 кандидати, регистрирани от ЦИКЕП. Партията-победител в първия евровот през 2007 г. беше ГЕРБ с 21.69%, следвана от "Платформа Европейски социалисти" с 21.41%. На трето място се нареди ДПС с 20.26%, на четвърто - "Атака" с 14.22% от гласовете и на пета позиция - НДСВ с 6.26%.

Първите три формации получиха възможност да изпратят по петима свои депутати в Страсбург и Брюксел, четвъртата - трима, а петата - един.

От ГЕРБ това бяха Душана Здравкова (водач на листата и учредител на Гражданското сдружение), Владимир Уручев, Николай Младенов, Петя Ставрева (от коалиционния тогава партньор БЗНС-НС) и Румяна Желева (пета в листата през 2007 г. и водач на листата през 2009 г.). Тези евродепутати са в Групата на ЕНП-ЕД в ЕП.

От "Платформа Европейски социалисти" (БСП и Движение за социален хуманизъм) това бяха Кристиан Вигенин (през 2007 г. водач, през 2009 г. трети в листата на "Коалиция за България"), Илияна Йотова, Атанас Папаризов, Маруся Любчева и Евгени Кирилов. Тези евродепутати бяха в Групата на ПЕС в ЕП.

Третата формация с петима евродепутати стана АЛДЕ - към либералите се присъединиха четирима представители на ДПС - Филиз Хюсменова, Мариела Баева, Метин Казак и Владко Панайотов, както и един представител на НДСВ - Биляна Раева. Тя беше водач на листата на НДСВ през 2007 г., а в селекцията през 2009 г. е поставена на 4-то място.

Трима евродепутати успя да вкара "Атака" - Димитър Стоянов, Слави Бинев и Десислав Чуколов. Първоначално те бяха членове на политическата група ИТС, която обаче впоследствие се разпадна и те станаха независими евродепутати.
БГНЕС