Общо 4732 са регистрираните кандидати за народни представители в 31 избирателни района, които се борят да седнат на депутатските банки
/
БГНЕС, архив
Днес стартира предизборната кампания за вота за народни представители на 26 март. Кампанията продължава до 24 март.
13 партии, 9 коалиции и 21 инициативни комитети, издигащи независими кандидати за народни представители, са регистрирани за участие в изборите. Общо 4732 са регистрираните от партиите и коалициите кандидати за депутати във всичките 31 избирателни района. Най-дългата кандидатска листа е за 24-ти многомандатен избирателен район в София, където мандатите са 16.
Вчера от ЦИК показаха образеца на бюлетината за гласуване в парламентарните избори. В бюлетината съгласно жребия ще бъдат изписани имената на партиите и коалициите, регистрирани за изборите. В районите, където има независими кандидати, те ще бъдат допълнени в бюлетината. Остава възможността да се гласува в квадратчето "Не подкрепям никого". В десния край на бюлетината има кръгчета за отбелязване на преференциален вот - до 17 имена. За гласуването извън страната няма преференции.
На 28 февруари изтича срокът за подаване на заявления за гласуване извън страната. Над 21 500 са подадените до сега чрез страницата на ЦИК заявления, а през дипломатическите и консулските представителства в чужбина - по линия на МВнР - над 400. На 4 март изтича срокът, в който ЦИК ще определи местата за разкриване на избирателни секции в чужбина.
На 22 февруари малко преди изтичането на крайния срок, една фирма - "Лирекс БГ" ООД, подаде оферта за доставка на устройствата за машинно гласуване. Комисията, която отговаря за обществената поръчка, в срок до 24 февруари в 17.30 ч. трябва да провери дали участникът отговаря на изискванията по отношение на техническото и финансовото предложение в офертата. След това ЦИК ще излезе с решение по въпроса, обясни говорителят на ЦИК Александър Андреев.
Вчера Конституционният съд отмени санкцията, която се предвиждаше, ако не гласуваме. Текстът, който КС визира в решението си, предвиждаше негласувал без уважителни причини в два поредни вота от едни и същ вид, да се заличава от списъците за следващите избори. Така на практика задължителното гласуване остава, но няма да има абсолютно никакви последици, ако не упражним правото си на глас.