Сотир Цацаров
Сотир Цацаров / БГНЕС
Сотир Цацаров подава оставка като председател на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество. Това потвърдиха за NOVA от КПКОНПИ.

Цацаров се оттегля от поста от 1 март. Това е съобщил самият той за 24 часа като коментар на подготвяните от правосъдното министерство и група депутати законодателни промени, които ще доведат до разделяне на Антикорупционната комисия на два отделни органа. Един, който да разследва корупция, и втори, който да се занимава с конфискация на незаконно придобитото имущество и конфликта на интереси, се казва още в публикацията. 

"Ще коментирам декларираните намерения за законодателни промени следващата седмица, след като изпълня своето решение да подам оставка като председател на КПКОНПИ. Ще поискам да бъда освободен от тази длъжност, считано от 1 март, до когато ще внеса в Народното събрание годишния отчет за работата на Комисията. Фактите и цифрите в този отчет ще говорят повече от празните политическите декларации и обвинения. Разбира се, ще обявя ясно и мотивите за оставката си", гласи писменият отговор на бившия главен прокурор, изпратен до изданието.

Малко повече от 2 години 55-годишният юрист ръководи Антикорупционната комисия. Сотир Цацаров встъпва като неин председател на 20 декември 2019 г., след като първият й шеф Пламен Георгиев подава оставка заради скандал с незаконно барбекю върху терасата на своя дом и заминава като консул във Валенсия.

Юридическата кариера на пловдивчанина Сотир Цацаров стартира през 1991 г., когато завършва право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. След като се дипломира като юрист, Цацаров се връща в Пловдив и на 1 октомври 1992 г. е бил назначен като съдия в Асеновград. Остава там до 1998 г., когато си тръгва като председател на местния районен съд. Между 1998 и 1999 г. е зам.-шеф на Пловдивския окръжен съд, а след това 14 години - до 2013 г., е негов председател. През есента на 2012 г. е номиниран от 7 члена на Висшия съдебен съвет за главен прокурор. Освен него в процедурата участват Галина Тонева и Борислав Сарафов. На 20 декември е избран за главен прокурор с 18 гласа "за". Президентът Росен Плевнелиев подписва указа за назначаването му още на следващия ден - 21 декември. На 11 декември 2019 г. парламентът го избира за шеф на КПКОНПИ. 
24 часа, NOVA