Радка Петрова: Унизително е България да продължи да има мониторинг
Радка Петрова: Унизително е България да продължи да има мониторинг / снимка: Sofia Photo Agency, архив

Съдилища-модели са онези съдилища, които са приели да работят с програмата за развитие на съдебната система за усъвършенстване на работните процеси в съда. Това каза пред в „Седмицата” на Дарик Радка Петрова, член на Висшия съдебен съвет.

Петрова каза, че не може да даде пример за такива съдилища, защото отличените съдии, които са получили наградите си при предварителна номинация, са участвали от различни области. „Не може да се каже като цяло за дейността на който и да е съд, че той трябва да бъде примерен такъв. Много са съдилищата, които работят от пет години насам за усъвършенстване на добра система за работа”, каза Петрова.

За ВСС Петрова коментира, че досега е вървяла в кариерното си развитие без да прескача стълби. „За бъдещия състав на ВСС има значение да влязат млади ентусиазирани хора, които да работят по-добре в системата. Животът показва, че младите хора работят с по-голям ентусиазъм. Избирането във ВСС е едно признание, разбира се. Човек трябва да се чувства ангажиран да работи в системата, защото това наистина е чест, но преди всичко е едно голямо задължение”, отбеляза Петрова.

За избора на нов главен прокурор, Радка Петрова каза: „Не знам кой е внесъл законодателно предложение. Никой от съвета не го е знаел. Настоящият състав на ВСС не е имал и няма амбиции да избира следващия главен прокурор”.

За предстоящия евродоклад Петрова коментира, че оценката по този механизъм не се дава само за знаковите дела. „Много добре се справи този състав на ВСС в Комисията за наблюдение на делата с висок обществен интерес. Както е взето политическо решение за мониторинг на България, според мен ще бъде и политическо решението дали да продължи този мониторинг или не. Но е унизително за България да продължи да има мониторинг. Защото нашата съдебна система не е с по-лоши показатели от други съдебни системи в Европа”, заяви Петрова.

Тя посочи, че за пет години съдебната система се е съобразила с корекциите, които трябва да прави. „Но ВСС не получи за съжаление положителна оценка. Широката общественост невинаги обективно, обаче, е била запознавана с работата на ВСС и на съдебната система. Това го казвам със съжаление. Лично аз смятам, че решението за отпадане на мониторинга е политическо. Ако мониторингът отпадне, това ще бъде по-добре като цяло за България”, категорична е Петрова.