Младите хора предпочитат гъвкавото работно време, защото търсят по-голям баланс между заетостта и личния си живот. Това казаха гл.ас. д-р Велина Колева от катедра "Управление и администрация" и гл.ас. д-р Павлина Иванова от катедра "Аграрна икономика" на Икономическия университет във Варна.
Те са сред организаторите на шестото издание на международната научно-практическа конференция "Управление на човешките ресурси", чийто домакин е висшето училище. Във форума се включиха представители на научни организации и университети, на бизнеса, на гражданския сектор. Сред гостите бе и областният управител на Варна Андрияна Андреева. Основните акценти на форума бяха управлението на човешките ресурси в дигиталната ера и предизвикателствата пред организацията на работата.
В близко бъдеще ще навлизат все по-сериозно нови форми на заетост,
както и дистанционният трудов процес, бе позицията на Колева. Тя допълни, че бизнесът ще трябва да се адаптира към новите реалности, макар че процесите ще изискват приспособяване и от страна на младите хора. Процесът на промените ще бъде плавен, посочи Иванова. Според нея той вече е започнал, продиктуван от пандемията преди няколко години.
Дигитализацията и автоматизацията
ще помогнат за преодоляването на проблема с липсата на хора, бе мнението на експертите. И двете обаче бяха категорични, че в момента няма еднозначен отговор как ще се развият процесите. Според тях вече е видно, че дигитализацията ще улеснени и оптимизира част от работните процеси, а част от ссега съществуващите професии и длъжности ще бъдат заменени с нови, които ще изискват други компетенции и умения.
Изкуственият интелект
не може да замени естествения, коментира още Колева. Според нея той по-скоро ще промени ролите на работещите. Изкуственият интелект ще бъде допълнение и ще ги подпомага, отколкото да ги заменя, поне в близко бъдеще, допълни Иванова.
За обучението на днешните млади хора в академичните среди двете бяха категорични, че освен знания, ще им бъдат нужни и т.нар. меки умения, особено тези, свързани с добрата комуникация. Поколенията стават все по-дигитални, посочи Колева. Според нея по-скоро възрастните трябва да се приспособяват, а не младите, тъй като средата и реалностите се променят непрекъснато. Усвояването на меки умения обаче ще бъде от полза за младите хора, тъй като ще им помагат да се адаптират много по-лесно, а и да се реализират на пазара на труда, е мнението на двете преподавателки.