Инициативата на Дарик радио „Най-добрите лекари” е вече и в Пловдив. Официалният старт на кампанията ще бъде на 10 септември в над 10 лечебни заведения в града. Лекарите трябва да посочат имената на 3-ма колеги в своята област, на които биха се доверили, ако се наложи техен близък, роднина или приятел да бъде диагностициран или лекуван в Пловдив. В анкетите ще бъдат включени общо 44 специалности. Урните за гласуване ще бъдат поставени на 10 септември във всички болници в града.
Първият гост в студиото на Дарик по повод „Най-добрите лекари” в Пловдив е изпълнителният директор на най-голямото лечебно заведение в града УМБАЛ „Св. Георги” проф. д-р Карен Джамбазов.
Най-големият проблем е пациентът да загуби доверие в лекаря, защото тогава лечението няма да бъде успешно, каза в ефира на Дарик проф. Джамбазов. Той изрази надежда връзката между лекар и пациент да не се превърне в умираща. За съжаление в последните години благодарение и на медиите това започва да става факт, смята проф. Джамбазов.
Университетска болница има различна харизма от останалите лечебни заведения в града. Тя е извор на кадри, а лекарите имат правото да избират къде да практикуват професията. Това, което ние правим, за да ги задържим, е да им даваме възможност да се образоват допълнително и да повишават квалификацията си, подчерта проф. Джамбазов. По думите му заплащането им не се различава драстично от това на колегите в частния сектор.
Липсата на анестезиолози е проблем за цялата здравна система в България, не само в болница “Св. Георги”, каза ощи проф. Джамбазов. Той допълни, че заедно с ръководителя на Клиниката по интензивно лечение и реанимация са организирали адекватно графика на работа на анестезиолозите и до момента няма отпаднала операция.
В момента в Университетската болница работят 568 лекари при 602 щатни бройки, но има и специализанти, които чакат да бъдат назначени след съответния законоустановен срок. Лечебното заведение разполага с 31 специализирани клиники и 15 самостоятелни отделения.
32,3 млн. лева към момента са дълговете на Университетската болница, като 12-13 млн. от тях са просрочени задължения. Планът е да се стопяват с около половин милион годишно. Ще продължим да инвестираме средства в закупуването на апаратура, консумативи, лекарства, поддръжка на материалната база и обучение на кадри, защото приоритет за нас е адекватното обслужване на пациентите, каза още проф. Джамбазов. Той подчерта, че няма опасност от спиране на някоя от дейностите на болницата, въпреки задълженията, тъй като са в стабилни отношения с всички доставчици.
Над 4 млн. лева са инвестициите за миналата година. Една от тях е вторият линеен ускорител за лъчелечение, с който болницата се превръща в единствената в страната с 2 апарата за лъчетерапия. По този начин единствени в България осигуряваме минимум забавяне на лъчетерапията на онкоболните – най-много до 1,5 месеца, за разлика от други места, където се чака 4 и повече месеца, обясни проф. Джамбазов.
Болницата работи активно по 6-7 проекта, финансирани с европейски пари. Най-големият от тях е по ОП „Регионално развитие” и по него лечебното заведение до края на годината ще получи безвъзмездно техника за образна диагностика за над 6 млн. лева - супермодерен ЯМР, компютърен томограф, ендоскопска техника и рентгенова апаратура.
Също до края на годината ще бъде завършен и проектът за Интегрален център за хирургия на глава и шия. Залата е готова, апаратурата ще бъде доставена до края на месеца. Очакваме с втори проект, който ще стартира през 2013 г. да дооборудваме центъра и той да се превърне във водещ за страната, каза още проф. Джамбазов.
Проектът за нов Спешен център към болницата е готов, парите са осигурени, чака се само разрешение от Министерство на здравеопазването, за да бъдат инвестирани средствата. До края на годината той ще бъде факт, прогнозира проф. Джамбазов.
Новата електронна страница на болницата ще е готова до края на месеца. В нея е предвидена възможност за коментари и сигнали, свързани с отношението на лекарите към пациентите. По този начин се надяваме да подобрим комуникацията с болните. Често хората се страхуват и не дават точна информация за това, от какво точно са недоволни, а това ни спъва да предприемаме необходимите мерки, обясни проф. Джамбазов.
Цялото интервю с проф. Карен Джамбазов можете да чуете в прикачения звуков файл.