Природозащитници излязоха на протест срещу промените в Закона за горите
Природозащитници излязоха на протест срещу промените в Закона за горите / снимки: Sofia Photo Agency, Юлиана Николовa
Природозащитници излязоха на протест срещу промените в Закона за горите
50890
Природозащитници излязоха на протест срещу промените в Закона за горите
  • Природозащитници излязоха на протест срещу промените в Закона за горите

Около стотина природозащитници излязоха на протест в столицата срещу промените в Закона за горите. „Искаме да се оттеглят поправките в закона, които минаха вече на първо четене, защото те позволяват изсичане на гори в защитени територии”, каза за Дарик Катерина Раковска от световната природозащитна организация WWF. Паралелни митинг-шествия имаше също в Пловдив и Бургас. Организатор на протестите е Коалицията „За да остане природа в България”.

Протестите в деня на Националния празник на страната преминаха под надслов „Да спасим гората - да спасим държавата”. „Искаме нашите деца да имат природа и настояваме поправките в Закона за горите да бъдат премахнати, защото те позволява изсичането на гори в защитени територии като природен парк „Витоша”, коментира още Раковска.

„Ние като природозащитни организации сме внесли алтернативни предложения, които позволяват да се подменят и ремонтират съществуващите ски съоръжения на Витоша, без да изключват горски фонд, но само за съществуващите ски писти. Всички останали  могат да се строят извън защитените територии, няма проблем, но нека се спазва сега процедурата с изключване от горския фонд и т.н. Много сме притеснени от това, че беше уволнен един от ключовите хора в природозащитата в България въобще - Тома Белев, досега той беше директор на природен парк „Витоша”. Той е авторът на идеята за администрацията на природните паркове в България, които са ключови природозащитни звена”, каза още тя.

Природозащитници излязоха на протест срещу промените в Закона за горите
netinfo

Коалицията „За да остане природа в България” припомня, че предстои второ четене на поправките в Закона за горите, както и промени в още няколко закона. Ако те се приемат, според тях ще може бързо и евтино да се секат държавни и частни гори, за да се правят писти и просеки за лифтове; ще се позволят голи сечи, които иначе са забранени от закона, и предполагат свлачища и наводнения, а най-уязвима ще бъде гората в защитените територии на България, които са 5% от страната.