Бумът на домакинства от един човек и изненадващите резултати от преброяването по етнос и вероизповедание се дължат на некоректни действия на преброителите и статистиците през 2011 г. - това е становището на директора на дирекция „Демографска и социална статистика" в Националния статистически институт Иван Балев. В интервю за Дарик Балев обясни, че преброяването през 2011 г. е извършено в съкратени срокове и със сериозни пропуски в начина на събиране и контролиране на данните. Именно затова например според изследването излиза, че въпреки строителния бум в годините преди кризата, през 2011 г. има 64 000 сгради по-малко от 2001 г. Пропуски има в електронното преброяване, както и при „добавянето" на непреброените хора към данните за преброените.
Евростат ни критикува за статистиката за българите, които живеят извън страната, каза още демографът. Според българските данни сънародниците ни, които трайно са в чужбина, са около 300 000, но другите страни свидетелстват за много по-голямо число. Микропреброяването, което от националната статистика искат да проведат, е именно елемент в решаването на този проблем.
Проблемът не е, че близо 170 000 души са „механично" прибавени към броя на хората в преброяването през 2011 г., а, че за тях са нанесени данни като семейно положение и образование, обясни демографът Иван Балев:
„Как са разпределени тези лица по този признак?! Единственият начин, ако са ги разпределили, за да няма тук непоказано, е да се използва базата данни от 2001 г. Човек може 2001 г. да е бил женен, 2011 г. може да е разведен, може да е овдовял, може пак да се е оженил и т.н. Просто при отделните разновидности на тези признаци трябваше да има „непосочено" или „неотговорили", което е практика и няма нищо страшно", обясни Балев.
За интернет преброяването, от което се възползваха 40% от хората той каза:
„По време на пробното преброяване бяха получени 8000 карти успешно попълнени и около 7000 неуспешно попълнени и въпреки всичко то се предприема. В Закона за преброяването, включително и в поправките в чл. 6, който урежда характеристиките, които трябва да се събират по закон и лицата са длъжни да предоставят, просто няма и не фигурират номерата на личните карти. Аз не мога да кажа дали тези номера могат да бъда използвани за нещо нередно, но факт е, че от 27 страни-членки на ЕС, мисля, че само 6 са използвали интернет. Основната причина е може би тази - всяка страна трябва да спази тази конфиденциалност и поверителност на данните", уточни Балев.
Той допълни, че са изкривени данните за жилищните сгради, както и за етническата структура на населението, вероизповеданието и майчиния език. За да се изгладят неточностите, трябва да се направи ново микропреброяване.
И двамата заместник-председатели на Националния статистически институт (НСИ) Дияна Янчева и Сергей Цветарски реагираха на доклада за грешките в преброяването през 2011 г. Според тях твърдението, че данните са манипулирани, не отговаря на истината. Янчева и Цветорски са категорични, че не може в толкова голямо изследване да не се допускат грешки, като допълват, че самите те са сред инициаторите на доклад, в който пропуските да бъдат описани.