Повече от 60 километра е дължината на мазутното петно, което навлезе тази сутрин във водите при българския участък на река Дунав, съобщи за "Дарик" Християн Кирилов, говорител на "Гражданска защита" във Видин.
********
Къде се намира петното и колко опасно е то?
Последната информация, с която ние разполагаме е, че към 15 часа се намира към километър 780. Това означава, че е отминало град Видин и се намира към Химкомбинат. Като казвам отминало град Видин означава, че то не продължава. Петното е дълго на 60 км. вече и продължава да навлиза вече в български води. По всяка вероятност това е трансгранично замърсяване, т.е. извън водите на р. Дунав в българския участък. За съжаление не сме уточнили източника на замърсяването, защото не е в нашите компетенции да разберем къде и какво се е случило.
Какво е най-страшното нещо, което може да стане?
При километър 845 - при устието на река Тимок. Това е началото на българския участък, петното е с голяма плътност. Но постепенно, навлизайки в наши води плътността му намалява и при Видин плътността му е под 50%. Ако тя продължава така да намалява, по-надолу по течението на реката плътността ще падне значително под 50%, т.е. няма да представлява опасност за хората, за фауната, за поливането, въпреки че сме издали разпореждания да не се ползват водите на Дунав за поливане, за водопой на животни, за битови нужди. Евентуално това петно може да предизвика някакво замърсяване около АЕЦ „Козлодуй”, но там са взети абсолютно всички мерки от нашите колеги в Монтана и то службите в АЕЦ „Козлодуй” с донови заграждения да се пресече това петно и да не се допуска замърсяване на канала, който обслужва АЕЦ.
Вие ще го оставите само да се разгради или ще вземете все пак някакви мерки за третиране на петното?
Във Видин никакви други мерки не можем да вземем, това е начинът. Няма възможност с нефтосъбирач да се събере това петно, защото плътността му е под 50% и няма как да се събере по друг начин. Това е – по естествен начин да се разложи и да се утаи около брега.
Какви ще са последиците за рибата в река Дунав? Опасно ли е за нея?
Колегите от РИОСВ Монтана са взели проби за да видят какъв точно е състава на това петно. По първоначални данни това е мазут, но точно какъв е съставът все още нямаме информация. Предполагам, че няма проблеми, защото не се забелязва измряла риба.