Парламентът осъди Възродителния процес
Парламентът осъди Възродителния процес / Sofia Photo Agency
Парламентът осъди Възродителния процес
48943
Парламентът осъди Възродителния процес
  • Парламентът осъди Възродителния процес

Парламентът осъди Възродителния процес. Това стана след като депутатите приеха декларация, внесена от Синята коалиция, с която се осъжда насилствената асимилация на български мюсюлмани по време на тоталитарния комунистически режим. Още през 2010 г. сините предложиха на парламента да одобри документа, но тогава депутатите от ГЕРБ и „Атака" отхвърлиха включването на точката в дневния ред на Народното събрание. В първия ден от новия политически сезон почти единодушно депутатите приеха декларацията, с която осъдиха Възродителния процес.

В приетата декларация се посочва, че прогонването на над 360 000 български граждани от турски произход през 1989 г. е форма на етническо прочистване, извършено от тоталитарния режим.

Лидерът на ДСБ Иван Костов коментира, че хиляди българи са били лишени от правата си: „На практика това, което проведе режимът на Тодор Живков, беше опит за асимилация, съпроводен с депортиране на несъгласните и принуждаване да бъдат изселени хора от български произход. По този начин те бяха лишени от основни техни човешки права и свободи".

От ДПС подкрепиха декларацията, но посочиха, че твърде дълго се е забавило приемането й. Депутатът от движението Тунчер Кърджалиев коментира: „Тази декларация ще опровергае по категоричен начин онези балкански геопесимисти, които твърдят, че като поживееш няколко десетилетия на Балканския полуостров, постепенно губиш вярата си в справедливостта, доброто и дори Бог".

С документа депутатите призовават още българското правосъдие и главния прокурор да направят необходимото за приключване на делото срещу виновниците за Възродителния процес. Опитът той да се покрие с давност прехвърля вината от конкретните виновници върху целия български народ, е записано в декларацията.

Преди да осъдят Възродителния процес депутатите за пореден път отхвърлиха внесения от „Атака" проект за решение за признаване геноцида над арменците в Османската империя 1915-1922 г. Само в предходния парламент идеята беше отхвърляна пет пъти.