/ БТА
До момента за близо месец заседния депутатите не са свършили нищо, освен да спорят върху избора на председател

Четвърта седмица 51-вото Народно събрание все още е в първото си заседание и няма избран председател. Осем неуспешни опита направиха депутатите да посочат кой да ръководи законодателната институция на страната.

26 законопроекта отлежават в деловоството на парламента, покава справка на DarikNews.bg. Te се внесени от 11 ноевмри насам - денят в който депутатите положиха клетва.

Вносител на 12 от тях е служебното правителство, а останалите са внесени от народни представители.

Социолог: Ако Атанасов бъде избран за председател на НС, това ще означава, че ще е следващ служебен премиер

Сред тях има някои особено важни законопроекти, като например тези за Кодекса за застраховането, измененията в Закона за ДДС и данъците на физическите лица, както и промените в Закона за храните. Може би най-важният законопроект обаче - този за Държавния бюджет за 2025 година все още не е внесен, макар и вече да е готов. Преди ден служебният премиер Димитър Главчев обясни, че няма да внесе бюджета докато политическата ситуация не се изясни, опасявайки се, че е рисково да бъде внасян бюджет в предизборна ситуация, защото в "такъв случай той може да бъде взривен".

Какви закони са подготвили новите депутати?

Два от внесените законопроекти са за личния фалит - единият е внесен от "Възраждане", другият от народни представители от левицата. Официалното название е Законопроект на несъстоятелност на физическите лица.

Парламентът отново в задънена улица: Осми провал при избора на председател

Законопроектът на „Възраждане“ предвижда длъжник, който в продължение на повече от 6 последователни месеца не е в състояние да изпълни едно или повече парични задължения към свои кредитори на  обща стойност над 6 минимални работни заплати към момента на подаването на заявление за откриване на производството, изпада в несъстотелност и има право да го декларира.

Законопроектът на "Обединена Левица"  предлага алтернативни процедури според доходите, имуществото и задълженията на длъжника. Те включват три основни варианта: обявяване в несъстоятелност с погасителен план, с ликвидация на имущество или при липса на доходи и имущество. При първите два варианта длъжникът може да изпълнява частични плащания или да осребрява имущество в кратък период, след което остатъкът от дълговете може да бъде опростен с решение на съда. За длъжници без доходи и имущество този период е едногодишен. Процедурата запазва несеквестируемостта на доходите и имуществото на длъжника, а кратките срокове и възможността за обжалване гарантират справедливост и бързина. Опрощаването става с проверка на съда за изпълнение на изискванията.

„ДПС-Ново начало“ се отказва от ръководни позиции в парламента, Пеевски призова за избори

Парламентарната група на "Възраждане" е най-сериозният вносител, като от партията на Костадинов са внесли общо 10 законопроекта.

От АПС са внесли Законопроект за изменение и допълнение на Закона за политическа и гражданска реабилитация на репресирани лица.

Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня.