Младият царски орел Дарик II, който Българското дружество за защита на птиците проследява от 2010 г. със сателитен предавател в рамките на проекта LIFE+, е намерен мъртъв край Карнобат. Птицата е открита след сигнал от гражданин.
Тялото на орела, върху което е имало рани, е закарано от експерт на дружеството в Спасителния център за диви животни на „Зелени Балкани” в Стара Загора за изясняване на причините за смъртта. Първоначалният преглед установява изключително ниско тегло, едва 2600 грама. След него е назначена рентгенография. Именно тя показва наличието на сачми в лявото крило на птицата.
Последвалата аутопсия установява висока степен на изтощеност, която според ветеринарните специалисти на Центъра е пряката причина за смъртта на птицата. Проби от вътрешните органи са изпратени за химико-токсикологичен и бактериологичен анализи, които най-вероятно ще се окажат отрицателни. Въпреки това, те ще бъдат изчакани, преди експертите от „Зелени Балкани” да направят окончателната ветеринарномедицинска експертиза.
Каквото и да покажат те обаче, експертите от Спасителния център на „Зелени Балкани” и Българско дружество за защита на птиците са единодушни, че в голяма степен именно бракониерският отстрел е причината за леталния изход на птицата. За случая, който двете природозащитни организации следят отблизо, са сезирани компетентните органи.
Царският орел е защитен вид по Закона за биологичното разнообразие на България, и редица международни конвенции. Наказателният кодекс у нас предвижда лишаване от свобода до пет години и глоба в размер от 1000 до 5000 лв. при унищожаване, задържане или продаване на европейски или световно застрашени диви животни.