Бракът е институция, която продължава да се променя, отразявайки динамиката на съвременното общество. Данните за 2024 г. разкриват интересни тенденции в нагласите на българите да се женят и развеждат.
Браковете през 2024 г.
През изминалата година са регистрирани 20 643 юридически брака, което представлява намаление с 1 157 в сравнение с 2023 г., показват данните на Националния статистически институт. Коефициентът на брачност, който измерва броя на браковете на 1 000 души от населението, е 3.2‰. Забележително е, че близо три четвърти от всички бракове – 15 210 – са сключени сред градското население, подчертавайки урбанистичната доминация в този аспект.
Средната възраст при сключване на първи брак също продължава да се покачва. През 2024 г. тя достига 33.8 години за мъжете и 30.9 години за жените, което е увеличение съответно с 0.4 и 0.5 години в сравнение с предходната година. За 83.8% от жените и 83.6% от мъжете сключеният брак е първи, което показва, че традиционният модел на първия брак остава устойчив.

Областите с най-висока брачност са София (столица) и Разград, където са регистрирани по 3.9 брака на 1 000 души от населението. В другия край на спектъра е Видин, с най-нисък коефициент – едва 2.4‰.
Разводите през 2024 г.
Разводите също бележат спад – през 2024 г. са регистрирани 8 650 развода, което е с 438 по-малко от 2023 г. Основната причина за разтрогване на бракове остава „взаимното съгласие“, като 67.0% от разводите са реализирани по тази причина. Следват разводите, предизвикани от „несходство в характерите“ (20.2%) и „фактическа раздяла“ (11.8%).
Средната продължителност на браковете до тяхното прекратяване е 15.2 години. Това предполага, че много от двойките се разпадат след значителен период на съвместен живот, често след достигане на определен житейски етап или след като децата вече са пораснали.
Данните показват, че бракът остава важна част от социалния живот на българите, но с някои значителни трансформации. Повишаването на средната възраст за първи брак говори за нарастваща тенденция за приоритетизиране на образование, кариера и финансова стабилност преди встъпването в брачни отношения.
Същевременно спадът в броя на разводите и увеличаването на средната продължителност на брака може да е сигнал за по-добра подготовка на двойките преди създаването на семейство. Това може да е резултат от по-голямата зрялост и осъзнатост на партньорите, които сключват брак на по-късна възраст.