М.Попова: Българите зад граница трябва да участват в държавните политики
М.Попова: Българите зад граница трябва да участват в държавните политики / снимка: Sofia Photo Agency, архив

Стратегията за отношението на държавата към българите в чужбина трябва да им даде възможност да участват в изработването на всички държавни политики, каза вицепрезидентът Маргарита Попова, съобщиха от пресцентъра на президентството.

Този коментар Попова направи в курортния комплекс „Албена”, където изнесе лекция пред студенти от цялата страна в рамките на инициативата „Летен университет 2012” на тема „Президентската институция и взаимодействието й с другите власти”. „Българите и българските общности зад граница искат да участват във всички политики на българската държава и ние сме длъжни да им дадем възможност. В противен случай Стратегията на държавата за българите в чужбина ще остане един институционален механизъм, който само урежда взаимодействието на институциите в държавата и който десетилетия наред е поставял българите в чужбина в неудовлетвореност”, каза вицепрезидентът.

Основната задача на държавата е да мотивира младите хора да останат или да се завърнат в България, но не по начина, по който това се е случвало досега. По думите на вицепрезидента, една разумна политика за българите извън страната ще създаде условия за тях, ако се върнат в България, да могат да участват във всички държавни политики.

Пред студентите Маргарита Попова представи възможностите на президентската институция за взаимодействие с младите хора и с различните обществени групи. Тя коментира още, че за 20 години конституционният модел в България в частта му, която се отнася до президентската институция, все още не е представен пълноценно както теоретично, така и като конституционна практика. „Това предстои и може би ще бъде толкова по-успешно, колкото повече млади, умни и ентусиазирани хора участват в тази дискусия”, посочи още вицепрезидентът. Според Маргарита Попова, президентската институция не е статична, а в зависимост от политическите личности, които изпълняват функциите на президента и вицепрезидента, тя би могла да бъде много динамична и много ефективна.

Тя анонсира началото на стажантска програма към Комисията по помилването в президентската администрация, насочена към студенти по право и публична администрация.

„Искаме да покажем, че помилването не е просто една молба, изпратена от някой гражданин, който в момента е лишен от свобода, а е една много по-широка и с много по-силен социален заряд държавна политика”, подчерта Попова. Условията, процедурите за кандидатстване и обхватът на стажантската програма на Комисията по помилването при президента предстои да бъдат оповестени.