От 1 януари догодина пенсионерите ще плащат само левче на посещение при личен лекар, а в рамките на 30 дни след изписване от болница пациентите ще имат право освен на двата задължителни прегледа, да получат и безплатни изследвания. Ваксините и ин витро процедурите ще се финансират от Министерството на здравеопазването, а цените на 34 клинични пътеки в болничната помощ ще бъдат увеличени.
Тези параметри са заложени в Националния рамков договор за 2014- а година, който бе подписан между Здравната каса, лекарите и зъболекарите. Договорът е факт, броени дни след като Лекарският съюз и Здравната каса постигнаха консенсус по неговите параметри.
След подписването му стана ясно, че здравноосигурителната институция ще влезе в следващата бюджетна година с дефицит от 80 млн. лева.
След като миналата година лекарите не успяха да постигнат консенсус със Здравната каса и Рамков договор за тази година не бе подписан, днес документът за 2014-а е факт. Председателят на лекарското съсловие д-р Цветан Райчинов го определи като възможния рамков договор за 2014 г., тъй като по параметрите му имало още много какво да се желае: „И най-лошият Рамков договор е по-добре от липсата на договор. Бихме искали много още и очакваме много още. Госпожо министър, днес е един от първите тежки дни, които ви очакват. Съжалявам, но трябва да го кажа".
За шефа на Здравната каса д-р Румяна Тодорова документът е доказателство, че за шест месеца управляващите са успели да намерят необходимите средства за подобряване на ситуацията в родното здравеопазване: „Аз мисля, че ние постигнахме доста неща. Този път аз ще започна с благодарност към Националната агенция по приходите. Защото ако не е агенцията, всичко друго, за което си приказваме, няма смисъл. Тези 2,7 млрд. лева, които агенцията по план трябваше да събере и ги е събрала, за по-малко от месец и половина агенцията успя да събере още 50 млн., за да можем да разплатим дори тези 70% в болниците".
Освен че в новия договор не фигурират ваксини и ин витро процедури, защото се връщат за финансиране към Здравното министерство, трябва да се отбележи, че печалбите от наеми на болници и ДКЦ-та ще остават на разположение на самите заведения, за да може в тях да се правят съответните инвестиции, допълни здравният министър д-р Таня Андреева.
Удовлетворение от подписването на документа изразиха и зъболекарите. Председателят на съсловната организация д-р Борислав Миланов увери, че от следващата година няма да има дефицит по отношение на финансирането на денталната медицина у нас, няма да има и неусвоени средства.