Вицепремиерът Меглена Кунева заяви, че в никакъв случай не се чувства бламирана що се отнася до антикорупционния закон, който парламентът не прие в последния ден на август.
„Доволна съм, защото законът беше много твърдо подкрепен от Реформаторския блок и ГЕРБ, които са управляващата коалиция. Бих искала обаче той да бъде припознат и от Народното събрание и ако трябва, депутатите да го направят още по-амбициозен и строг", добави тя. Във Велико Търново Кунева категорично заяви, че няма никакво разколебаване в коалицията по този въпрос.
По нейни думи не е имало никакво основание законът да не бъде гласуван на първо четене. „Част от народните представители възразиха срещу т. нар. анонимните сигнали. По всички правила на изкуството, на по-късен етап можеха да споделят вижданията си, но вероятно е по-удобно да се скрият зад по-голям брой хора", коментира вицепремиерът.
Тя поясни, че ще внесе законопроекта отново в първия възможен момент през декември. Според Меглена Кунева начинът България да се нареди сред средноевропейските държави е да се разбере, че добрите печелят, а лошите биват държани встрани. "Законът е сериозно предупреждение към всеки, който разполага с политическа, финансова власт и работи в чувствителни сфери като здравеопазване и образование, че ще бъде обект на контрол. Той се отнася за 10 000 души в държавата, но е много важен", категорична бе тя.
По отношение на бежанците Кунева прогнозира, че проблемът ще продължи и през следващите години и не е във възможностите на една страна или група от държави. По нейни думи е необходимо общо европейско действие. „Смятам, че приоритетно трябва да се погрижим за тези хора, които са със застрашен живот. Икономическите бежанци не са част от целия поток, с който Европа трябва да се справя в момента", посочи тя.
Вицепремиерът подчерта необходимостта да се засили граничната полиция на Европейския съюз, както и разузнаването, което да установи какъв е шансът с бежанците да влязат хора, съпричастни към тероризъм.
Меглена Кунева информира, че в понеделник предстоят дебати в Европейския съвет по вътрешен ред. Той трябва да реши дали за всяка страна ще бъдат въведени задължителни квоти за бежанци, които да приеме или процесът ще бъде напълно доброволен.