Около 10 процента са безкръвните операции в България, докато в развитите западни държави доближават 80 %. Това съобщи в предаването „Клиника на шестия етаж" на Дарик управителят на клиника „Торакс" д-р Георги Благоев. Според него причина за това е финансова и държавата трябва да завиши средствата по някои клинични пътеки, за да се избегне доплащането от страна на пациентите.
Новите технологии, които се използват при безкръвните операции са скъпи и затова е необходима държавна подкрепа при финансирането, каза още д-р Благоев. Той даде за пример Швеция, където бюджета за здравеопазване е 30 милиарда евро, срещу 3 милиарда в България. Това, което прави българският лекар в тези условия, е героизъм, категоричен бе д-р Благоев.
Практиката „избор на екип" не бива да отпада, защото никой няма право да лишава пациента от възможността да избира кой да го лекува. Ако има проблем при тази практика, той повече касае държавните болници. В частните здравни заведения пациентите са обгрижвани от конкретни лекари и логично се спират на тях,когато се стигне до операция, обясни д-р Благоев.
Считам за крайно неправилна тази публичност, която се дава за грешки, които се допускат от лекари. Не греши този, който не работи, подчерта д-р Благоев. Създаването на изкуствено напрежение, често пъти с неща, които не са се случили така, както се представят на хората, води до стрес сред лекарската колегия.
Българският лекар има нужда от здраве и високи технологии. Не включвам заплащането, тъй като то е ниско, обясни д-р Благоев. Възнаграждението на лекаря е в технологиите, с които работи, а точно тук държавата и системата са в дълг към нацията, допълни той.
Д-р Благоев бе гост в здравното предаване „Клиника на шестия етаж" по повод кампанията на Дарик „Най-добрите лекари в Пловдив". Още по темата можете да чуете от прикачения звуков файл.