Д-р Ангел Пеев: Пациентите се нуждаят от отношение, не само от модерна апаратура
Д-р Ангел Пеев: Пациентите се нуждаят от отношение, не само от модерна апаратура / Darik radio, Теодор Караколев
Д-р Ангел Пеев: Пациентите се нуждаят от отношение, не само от модерна апаратура
54520
Д-р Ангел Пеев: Пациентите се нуждаят от отношение, не само от модерна апаратура
  • Д-р Ангел Пеев: Пациентите се нуждаят от отношение, не само от модерна апаратура

Преструктурирането на Военномедицинска академия - София няма да се отрази негативно на Военна болница - Пловдив. Това обяви в ефира на Дарик радио нейният началник подп. д-р Ангел Пеев. По думите му предстои добавяне на нови дейности, наложени от съкращаването на Сливенската Военна болница. Пловдив обслужва най-големия военен контингент в България - близо 15 хил. души, което представлява около половината състав на Българската армия. В близките 3 години не се очакват съкращения на медицински персонал във Военна болница - Пловдив, увери подп. Пеев.

Според него работата на две места е неизбежна за голяма част от лекарите заради ниското заплащане на труда им. Подп. Пеев допълни, че ако втората работа излага на риск здравето и живота на пациента, той самият би забранил на лекаря да я практикува. Оттам нататък негов е изборът дали да остане на основната си работа или да напусне, категоричен бе подп. Пеев.

Военна болница - Пловдив разполага с 46 лекари, като 8 от тях имат повече от 2 специалности. Има 3 специализирани клиники - по нервни болести, по хирургия и по вътрешни болести и 10-ина отделения. Между 10 и 12% от пациентите, които минават през стационарно лечение са от контингента на Министерство на отбраната (МО). 
Месечният лимит, отпуснат от Здравната каса на болницата е 172 хил. лева или около 2,3 млн. лева годишно. Тези пари са недостатъчни, за да се финансира изцяло болницата, затова се дават и допълнителни средства от МО и Военномедицинска академия - София. Разходите на болницата са около 5 млн. лева на година. Имаме и губещи звена, като анестезиологията и реанимацията, тъй като много често приемаме и социално слаби пациенти или спешни случаи, за които Касата много трудно или въобще не възстановява средствата. Но не можем да връщаме болните, въпреки всичко, подчерта подп. Пеев.

Никоя държава няма идеална здравноосигурителна система. Добра е идеята парите да следват пациента. Преди 20 дни имаше среща между директорите на болниците и новия шеф на Здравната каса д-р Пламен Цеков, каза подп. Пеев. Той има воля да направи реформа в сектора и в тази връзка показа интересна статистика: увеличават се болните по скъпи клинични пътеки. В момента, в който падне цената на клиничната пътека - пациентите също намаляват. Това ще трябва да се промени, допълни подп. Пеев.

Кампанията на Дарик „Най-добрите лекари в Пловдив" е една добра реклама за медиците и хората трябва да знаят кои са най-добрите болници и специалисти в града. Пациентът няма нужда само от качествена апаратура, а също и от добро отношение, усмивка и грижа към него, каза още подп. Пеев.

Инициативата на Дарик радио „Най-добрите лекари" е вече и в Пловдив. Официалният старт на кампанията ще бъде на 10 септември в над 10 лечебни заведения в града. Лекарите трябва да посочат имената на 3-ма колеги в своята област, на които биха се доверили, ако се наложи техен близък, роднина или приятел да бъде диагностициран или лекуван в Пловдив. В анкетите ще бъдат включени общо 44 специалности. Урните за гласуване ще бъдат поставени на 10 септември във всички болници в града.

Поредният гост в студиото на Дарик по повод „Най-добрите лекари" в Пловдив е началникът на Военна болница - Пловдив подп. д-р Ангел Пеев. Лечебното заведение е едно от над 15-те, които ще участват в кампанията на Дарик радио от септември.

Интервюто с подп. д-р Пеев можете да чуете от прикачения звуков файл.