Човешка дейност най-вероятно е причинила пожара във Витоша според експерти
Човешка дейност най-вероятно е причинила пожара във Витоша според експерти / снимка: Impact Press Group
Човешка дейност най-вероятно е причинила пожара във Витоша според експерти
54979
Човешка дейност най-вероятно е причинила пожара във Витоша според експерти
  • Човешка дейност най-вероятно е причинила пожара във Витоша според експерти

Човешка дейност най-вероятно е причинила пожара във Витоша. Мнението е на експерта инж. Николай Пиронков от Изпълнителната агенция по горите.

По думите му, едва 1% от подобни пожари в гористи местности възникват без човешка намеса. А този в резервата "Бистришко бранище" се разпалил прекалено силно в първите си часове, за да спада към тази категория.

Сред другите мотиви на специалиста е и фактът, че пожарът е възникнал в почивен ден.

По отношение на това дали палежът е умишлен, обаче, експертите са категорични, че нормален човек не би имал изгода да го направи, тъй като дървесината, горяла в резервата, нямала никаква стойност.

"Изключително трудно достъпен, бих казал направо недостъпен е районът, включително и при потушаването. Затова, ако е възникнал от умишлена дейност, то тогава тя е много добре планирана", коментира Николай Пиронков.

"Не можем да кажем обаче, че е горяла гора", увери инженер Дамян Дамянов от Министерството на земеделието и храните. Причината за това е смерч, покосил мястото на 22-и май 2001-а година. "Това са около 20 хиляди кубика паднала гора преди 11 години. Зелена гора няма засегната. Има няколко млади дървета, появили се след смерча, но те са единични случаи", поясни Дамянов.

В продължение на 2 години след смерча се провеждали разширени заседания в Комисията по околна среда и в парламента, на които било решено дървесината да не се извозва от резервата. Това лесовъдите описват като грешка.

Според проф. Пламен Мирчев от секция Лесозащита към Института за гората проблемът е и в това, че когато една площ е обявена за резерват, тя трябва да бъде охраняема. "Сега кой контролира? Всички туристи могат да минат. Това къде би могло да стане в друг биосферен резерват? Значи, този резерват, ако е бил охраняем, ако не е допускано влизането на хора, пожарът вероятно е нямало да възникне", подчерта проф. Мирчев.

 

От началото на годината са регистрирани 280 горски пожара, посочиха още експертите и допълниха, че основната причина за тях е човешка небрежност.