Крум Зарков, БСП
Крум Зарков, БСП / БГНЕС
От БСП коментираха обявеното в края на миналата седмица намерение от тях самите да поискат вот на недоверие заради здравеопазването. От ГЕРБ го определиха като вот за намерения.
 
„Успешен ще е вот, в който стане ясно, че ГЕРБ са неспособни да предложат качествено нов модел на здравеопазване, а вместо това предлагат да се наливат пари в една система, която всички констатират, че е пробита. Успешен ще е и вот, в който прозвучи, че има и алтернатива, път напред, математическите изчисления не ни интересуват“. Това заяви пред медиите в парламента Крум Зарков от БСП.

В момента здравните специалисти на левицата работели по мотивите, щели да са готови до края на седмицата и в първите дни на идната да бъдат внесени в парламента.
 
Зарков уточни, че няма да се консултират с други политически сили, в частност с ДПС, а ще внесат ясни аргументи, както и алтернативата на столетницата за друг вид система на здравеопазване, всеки, който се "познае" в тях, е добре дошъл да ги подкрепи.

БСП ще иска вот на недоверие заради здравната реформа
 
За първи път в парламентарната история имаме вот за намерения - намерения, които са резултат от решение на Народното събрание, коментира председателят на парламентарната здравна комисия Даниела Дариткова (ГЕРБ) по повод на подготвяния от БСП вот на недоверие за здравеопазването.
 
Дариткова припомни, че парламентът е задължил министъра на здравеопазването със свое решение да предложи концепция за усъвършенстване на здравноосигурителния модел и министърът е изпълнил това решение. Тя уточни, че следващата седмица предстои дискусия в комисията по здравеопазване за вариантите за развитие на здравноосигурителния модел.
 
Имаше широко обществено обсъждане преди това, защото с решението на НС сме задължили министъра да направи такова и да ни запознае с резултатите от него, имаше и социологически проучвания“, обясни Дариткова.

ГЕРБ: Трябва да има поетапно демонополизиране на Здравната каса
 
Смятам, че дебатът е важен и трябва да се състои, а иначе парламентарната опозиция намира своите възможни варианти за решение за това как да докаже своето присъствие, най-вероятно колегите искат дебат за вот на недоверие, а не дебат за усъвършенстване на здравноосигурителния модел“, допълни тя.
 
Дариткова посочи, че тепърва предстоят още дискусии. Ние не сме избрали модел, който да се реализира, не бива да се плашат българските граждани, че ще им се налага да плащат повече пари, коментира още председателят на здравната комисия. Анализираме фактите, че българското здравеопазване в този му вид не може да си позволи да се развива така, че да може да навлиза в нови терапии, нови технологии за лечение в рамките на този осигурителен модел, обясни тя.
 
Надявам се, че ще има разум в пленарната зала и смятам, че народните представители от повечето политически сили ще подкрепят Министерството на здравеопазването и министъра в намерението му да реализира реформа, отбеляза Дариткова.
БТА