Около 400 млн. лева, които здравната каса плаща на болниците, изтичат, защото се изразходват неефективно, сочат данни на здравното министерство. Една от основните причини за това били свръххоспитализациите. Около 30% от лечението в болниците в момента е ненужно, според данни на ведомството. Инфомрацията беше изнесена и обсъдена на среща между болничните директори в Министерски съвет и зам.-министърът на здравеопазването д-р Валерий Митрев.
Според здравното министерство един от основните проблеми за липсата на средства в здравеопазването е нереалното остойностяване на клиничните пътеки. В момента за 84 пътеки здравната каса дава 102 млн. лева повече от реалните разходи на болниците за тях, твърдят от ведомството. В същото време други 214 клинични пътеки са недофинансирани с 291 млн. лв. Най-надценени били пътеките в областта на инвазивната кардиология. Разликата между реалната стойност и тази, която плаща сега здравната каса, е завишена с 30 на сто. В същото време сред най-недофинансираните са педиатричните пътеки. Това неправилно разпределение на разходите създавало предпоставките и за свръххоспитализации при определени заболявания.
Диспропорция има и в размера на средствата, които се изразходват за болнична и извънболнична помощ. В страните от ЕС около 30% от всички разходи са за болнична помощ, у нас те са - близо 50% от средствата на здравната каса. Според данни на министерството ограничаването на неефективните разходи ще стигне за покриването на всички разходи при лечението на пациентите, с изключение на консумативите. Това означавало, че занапред хората не биха плащали за избор на екип при хоспитализация, както им се налага да правят в момента.