БЛС няма да подпишат нов Национален рамков договор със Здравната каса
БЛС няма да подпишат нов Национален рамков договор със Здравната каса / снимка: БГНЕС, архив
БЛС няма да подпишат нов Национален рамков договор със Здравната каса
57654
БЛС няма да подпишат нов Национален рамков договор със Здравната каса
  • БЛС няма да подпишат нов Национален рамков договор със Здравната каса

От Българския лекарски съюз отново се заканиха, че няма да подпишат нов Национален рамков договор със Здравната каса. Ако остане да действа старият договор, това няма да даде възможност дейности като интензивни грижи, имунизациите и ин витро-процедурите, които до момента се заплащаха от здравното министерство, да бъдат прехвърлени към НЗОК.

В предаването на Дарик "МеждУредие" главният секретар на лекарския съюз д-р Димитър Ленков разкритикува заложените пари в бюджета за следващата година за сектор "здравеопазване". Той заяви, че ГЕРБ не са направили очакваните реформи, че в тази сфера цари "пълен хаос и няма нито една ясна стратегия, разчетена във времето и обвързана финансово".

След като констатира, че може би сме единствената държава в Евросъюза, в която и пациентите и лекарите са еднакво недоволни от случващото се в здравеопазването д-р Ленков напомни, че средствата в бюджета за догодина са крайно недостатъчни - за разлика от солидния процент, който хазната по традиция отделяла за отбрана и вътрешна сигурност - доста над средния за Европа.

"За съжаление, в България във всеки нов бюджет най-голям дял пари, за разлика от другите страни членки, се отделя за отбрана и вътрешна сигурност. За вътрешен ред и сигурност страните членки на ЕС са заделили 1,9% от техния БВП, България заделя 2,7%", даде пример д-р Ленков.

Откъде ще дойде предвиденият ръст на пари от здравни вноски?

Той посочи, че финансовият министър и правителството са заложили 1,743 млрд. лева, т.е. предвиждат увеличение от здравни вноски. „Коя е тази категория, която ще започне да си плаща? Безработните ли?!? При този темп на нарастването на безработицата?", попита главният секретар на БЛС.

Освен това д-р Ленков посочи, че от следващата година се планира държавата да плаща 8 процента здравна вноска за категориите лица, които тя осигурява, а не както досега 4 на сто. Това обаче по думите му не фигурира като цифра в трансферите за здравно-осигурени лица - сумата е същата като миналогодишната. Къде ще отидат тези пари, след като няма да дойдат в бюджета на НЗОК, попита той.

Парите от джоба на пациента за здраве надхвърлят даваните от държавата

По думите му България е една от малкото страни в ЕС, където частните плащания за медицинска услуга - това, което пациентите плащат от джоба си, са по-големи от средствата, които държавата заделя. „При нас са около 47% - средствата, които държавата заделя за здравеопазване срещу 53% частни средства", допълни д-р Ленков.

Без реформи и с тези средства за здраве, които даже не отчитали инфлацията, той не обеща на пациентите качествена здравна услуга догодина, нито по-прилични доходи на лекарите. Според главния секретар на БЛС през 2013 г. ще има недостиг на средства за лабораторни изследвания, рентген и скенер и най-вероятно пациентите ще се наложи да си ги плащат.

Д-р Ленков напомни, че така и не се случи обещаното от финансовия министър реално остойностяване на дейностите в здравеопазването. „Той пое този ангажимент, че до март 2010 година това ще бъде направено. Този срок беше удължен до юни 2010 г., нищо не беше свършено, този отдел беше закрит, а завеждащата го стана заместник-министър на здравеопазването", допълни Димитър Ленков.

Интересът на партиите пречел за непопулярни реформи

По думите му не било толкова трудно да се определи реалната цена на дейностите в здравеопазването. „Няма интерес това да стане, защото тогава ще се види колко средства са нужни за сектора и колко примерно обществото може да задели. И ако тези пари са недостатъчни, хората трябва да започнат по силата на закон да си заплащат", коментира той. Според него обаче политиците нямали смелост за подобна крачка, защото ставало дума за „потенциални гласоподаватели".

Затова заради непопулярните мерки реформа се правела в първата година от един управленски мандат. „В здравеопазването е пълен хаос, няма ясна визия, стратегия, разчетена във времето, която да е финансово обвързана. И на българските граждани да им е ясно докъде и докога ще трябва да заплащат от джоба си и какво ще стане след 5 или 10 години", отбеляза той.

„До този момент така както вървят нещата, няма да подпишем нов рамков договор. За нас е по-добре да остане да действа стария, защото ние не виждаме съществена разлика", заяви д-р Димитър Ленков. Възможност, изразена още в края на лятото, когато от лекарския съюз се обявиха срещу планираната от касата нова методика за финансиране на болниците.

„Сега е моментът, когато може и трябва да обединим усилията - на работещите в системата на здравеопазването и на пациентите, и да принудим управляващите, независимо кои са те, да заделят повече средства за социални плащания", коментира д-р Димитър Ленков. Той даде за пример протестите в Португалия, но посочи, че у нас подобна гражданска позиция не очаква.

Запитан означава ли това, че лекарският съюз обмисля протести, той посочи, че протестът на родните лекари вече „бил в ход и той бил Терминал 2". Защото недостигът на определени специалисти вече се усещал все по-осезаемо в много региони на страната.