Около 10 млн. лева вероятно ще платят застрахователите за щетите от земетресението в София и Перник от 22 май, съобщиха от Асоциацията на българските застрахователи. От там уточниха, че данните са прогнозни, защото само 10 от общо 20 застрахователи са подали данните си.
Според Асоциацията на българските застрахователи трябва да се проведе широка обществена дискусия за това дали застраховката срещу катастрофични рискове да бъде задължителна. 3100 са щетите от земетресението за около 5 млн. лв. по данни на десет застрахователни дружества, каза председателят на асоциацията Данчо Данчев: „Евентуално можем да сметнем, че щетите биха били на двойна стойност, тъй като компаниите, които оперират на нашия пазар, са 20 в общо застраховане, които продават застраховка имущество, пожар и природни бедствия". Това са щетите за сградите в София и Перник, но основно в Перник, уточни той.
Продължават да се изчисляват плащанията, които застрахователите предстои да правят.
Възможно е в рисковите райони на страната катастрофичната застраховка да стане много скъпа, каза още експертът. Те обясниха, че има големи обществени сгради в София, като училища и държавни агенции, които са застраховани за до 250 000 лв., като това са нереално ниски оценки.
Застрахователен пул за защита срещу катастрофични рискове включва основно земетресения и пожари, като ситуацията с наводненията е по-сложна, обясни Константин Велев от Управителния съвет на Асоциацията на застрахователите у нас: „Например наводнението, което на практика помете село Бисер през февруари, въпреки че изглежда твърде апокалиптично като трагедия на хората, всъщност не е катастрофично събитие. Това е локално събитие, дори не можем да кажем, че е причинено от природно бедствие, а е причинено от недоброто поддържане на язовирите".
Застрахователната култура на българина е изчезнала напоследък, под въздействието на икономическата криза, смята още той: „Ние не трябва да си мислим, че и в бъдеще, ако се случват подобни събития, държавата винаги ще бъде насреща и ще дава пари, за да ни изгради отново домовете".
В селата и малките градчета в някои райони, застраховат имуществото си много повече, отколкото в окръжните градове там, сочи статистиката.